- W tym artykule:
- Czym się kierować przy wyborze funduszu inwestycyjnego?
- Narzędzia do wyboru funduszy na KupFundusz.pl
Czym się kierować przy wyborze funduszu inwestycyjnego?
Wybór konkretnego funduszu inwestycyjnego może sprawiać trudności, szczególnie osobom z mniejszym doświadczeniem. Są jednak pewne wskazówki i narzędzia, które mogą pomóc w podjęciu decyzji - jak wybrać fundusz inwestycyjny.
Do najważniejszych z nich należą:
- ustalenie celu i horyzontu inwestycyjnego,
- określenie indywidualnego profilu inwestycyjnego, czyli podejścia do ryzyka,
- analiza opłat i wyników funduszy.
Ustal cel inwestycyjny
Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać fundusz inwestycyjny, zacznij od zidentyfikowania swoich celów. Ustal, czy chcesz oszczędzać na emeryturę, czy może zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa na "czarną godzinę"?
Określenie celu inwestycyjnego jest kluczowe dla wyboru odpowiedniej strategii inwestycyjnej.
Jeśli w młodym wieku zamierzasz rozpocząć oszczędzanie na emeryturę, to możesz sobie pozwolić na podjęcie wyższego ryzyka i zainwestowanie kapitału w fundusze akcji. Z kolei, aby zbudować poduszkę finansową lepiej skoncentrować się na mniej ryzykownych instrumentach, takich jak fundusze obligacji.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Określ swój profil inwestora
Aby dobrze wybrać fundusz inwestycyjny, należy wcześniej określić swój profil inwestycyjny. To punkt wyjściowy każdej inwestycji i drogowskaz do ustalenia składu portfela. Zależy on w dużej mierze od indywidualnej tolerancji ryzyka, czyli podejścia do strat oraz od poziomu oczekiwanego zysku.
Na profil inwestora ma wpływ kilka czynników, min.:
- poziom akceptowanego ryzyka - osoby z niską tolerancją ryzyka powinny wybierać fundusze bardziej bezpieczne;
- wiek - młodsi inwestorzy z dłuższym horyzontem inwestycyjnym, mogą sobie pozwolić na więcej ryzyka;
- wiedza i doświadczenie w inwestowaniu - osoby z mniejszym doświadczeniem powinny zaczynać od funduszy o niskich profilach ryzyka, np. funduszy obligacji;
- zasobność portfela - im mniejszą kwotę inwestujemy, w odniesieniu do całości naszego majątku, tym możemy sobie pozwolić na większą dawkę ryzyka.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Dzięki określeniu profilu inwestycyjnego dowiesz się, które rodzaje funduszy (akcji, obligacji, zrównoważone czy surowcowe) będą najlepiej dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.
Wyznacz horyzont inwestycyjny
Horyzont inwestycyjny to czas, w którym inwestor jest skłonny utrzymywać swoją inwestycję. Krótki horyzont inwestycyjny trwa zazwyczaj do 2 lat, średni - 3-5 lat, a długi powyżej 5 lat.
Czas trwania inwestycji powinien być dopasowany do rodzaju inwestycji .
Inwestorzy, którzy chcą lokować kapitał w krótkim terminie, powinni wybierać fundusze bardziej bezpieczne, dlatego najlepiej dopasowane będą te o niższym ryzyku (np. fundusze dłużne krótkoterminowe).
Wraz z wydłużaniem horyzontu, rośnie zasadność inwestowania w fundusze o wyższym ryzyku, ale i potencjale zysku (np. fundusze surowcowe czy fundusze akcji).
Instrumenty ryzykowne (np. akcje) wymagają dłuższego horyzontu, gdyż ich cena jednostki może się istotnie wahać w krótkim terminie. Premią za ponoszone ryzyko jest jednak możliwość osiągnięcia wyższych zysków w długim horyzoncie inwestycyjnym.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Sprawdź koszty i opłaty
Koszty to ważny czynnik przy wyborze funduszy, ponieważ mogą one znacznie wpłynąć na stopę zwrotu z inwestycji. Najważniejszym kosztem są opłaty za zarządzanie, które stanowią wynagrodzenie dla towarzystwa za świadczenie usług zarządzania. Wysokość opłat zależy m.in. od typu funduszu – im bardziej agresywny (jak fundusze akcji), tym zazwyczaj koszty są wyższe.
Drugą istotna opłatą przy wyborze funduszu jest opłata dystrybucyjna. Jest ona pobierana przez TFI, zwykle na pokrycie kosztów wynagrodzenie dystrybutora, który pośredniczy w sprzedaży funduszu. Jest to procent pobierany od wpłaconej do funduszu kwoty.
KupFundusz.pl nie pobiera opłat dystrybucyjnych, co oznacza, że 100% wpłaconych przez inwestora środków jest inwestowane.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Inwestując na KupFundusz.pl nie płacisz opłat dystrybucyjnych. Zawsze!😊 Dzięki temu możesz zarabiać więcej na swojej inwestycji.Zero prowizji przy inwestowaniu w fundusze
Porównaj wyniki
Dotychczasowe wyniki funduszy, szczególnie na tle benchmarków lub konkurencyjnych produktów mówią wiele o ogólnej jakości funduszu.
Efektywność funduszy oceniają rankingi funduszy, które poza wynikami biorą pod uwagę także to, jak kształtuje się relacja zysku w funduszach do ponoszonego ryzyka.
Narzędzia do wyboru funduszy na KupFundusz.pl
KupFundusz.pl wspomaga inwestorów w wyborze funduszy, oferując liczne narzędzia inwestycyjne, tj. filtry, porównywarkę i oceny funduszy.
Wyszukiwarka i filtry
Pierwszym narzędziem, które pomaga w wyborze funduszy na KupFundusz.pl jest katalog fundusze inwestycyjne z zestawem filtrów, które zawężają wybór do najlepszych rozwiązań i dają możliwość sortowania funduszy wg wybranych kryteriów. W katalogu znajdują się również zawsze aktualne notowania funduszy inwestycyjnych.
Oprócz podstawowych filtrów tj. strategia inwestycyjna, grupa funduszy, poziom ryzyka, firma czy obszar geograficzny, użytkownicy platformy mogą także zawęzić swoje wybory ze względu na minimalną wpłatę do funduszu i opłaty.
Dużym ułatwieniem są indywidualne filtry dla zalogowanych użytkowników, tj. obserwowane fundusze, fundusze dopasowane do profilu inwestycyjnego czy fundusze w portfelu.
Moment zakupu
Narzędzie moment zakupu umożliwia sprawdzenie czy wartość jednostki uczestnictwa wybranego funduszu znajduje się powyżej czy poniżej średniej ceny tego funduszu w wybranych okresach: 3-mies., 6-mies., 12-mies. i 36-mies.
Jeżeli aktualna wartość jednostki funduszu jest powyżej średniej, to oznacza, że kupując ten fundusz teraz, kupisz go drożej niż średnio można go było kupić w wybranym okresie.
Na KupFundusz.pl możesz inwestować bez prowizji w ponad 400 krajowych i luksemburskich funduszy inwestycyjnych z 21 TFI!Ponad 400 funduszy inwestycyjnych bez prowizji!
Oceny funduszy
Na KupFundusz.pl możesz dokonać wyboru na podstawie ocen funduszy. Dzięki nim nie musisz się zastanawiać, które fundusze są najlepsze w swoich kategoriach.
- Ranking KupFundusz – to autorski wskaźnik KupFundusz.pl, który bierze pod uwagę wyniki i efektywność zarządzania funduszem. W syntetyczny sposób odzwierciedla kondycję funduszu i wskazuje na produkty wyróżniające się na tle grupy porównawczej.
- Rating AOL - to kompleksowa ocena funduszu uwzględniająca czynniki ilościowe oraz jakościowe. Ocena ratingowa jest przedstawiona za pomocą gwiazdek – w skali od 1 (najniższa jakość funduszu) do 5 (najwyższa jakość funduszu).
- Ranking AOL (12-mies. lub 36-mies.) – mierzy statystyczną efektywność funduszu inwestycyjnego i jest wyliczany na bazie wskaźnika information ratio, który bada relację zysku do ryzyka. Fundusze, które charakteryzują się wysoką efektywnością zarządzania otrzymują oceny 5a lub 4a. Ocena na poziomie 3a oznacza przeciętną efektywność, a noty na poziomie 2a i 1a - niską efektywność zarządzania.
Porównywarka funduszy inwestycyjnych
Kolejnym narzędziem pomocnym w wyborze funduszu jest porównywarka funduszy inwestycyjnych, dostępna dla zalogowanych użytkowników KupFundusz.pl.
Pozwala ona na porównanie w jednym miejscu wybranych funduszy według różnych parametrów: wyników inwestycyjnych, strategii, składów portfeli, a także innych informacji o funduszach.
Jednocześnie można porównywać ze sobą maksymalnie 5 różnych funduszy.
Profil funduszu
Profil funduszu to zestawienie wszystkich najważniejszych informacji o danym funduszu. Znajduje się tam:
- opis polityki inwestycyjnej (czyli w co inwestuje fundusz),
- wyniki inwestycyjne w różnych okresach,
- aktualna struktura funduszu,
- oceny (rankingi i ratingi),
- inne informacje, w tym linki do ważnych dokumentów, jak prospekt inwestycyjny, KID-y, karta funduszu, informacje o kosztach czy ostatnie sprawozdanie finansowe.
Na profilu można analizować wyniki funduszu na zaawansowanym wykresie notowań.