- W tym artykule:
- Czym jest lokata – zalety i wady
- Co to jest fundusz inwestycyjny – zalety i wady
- Czym się różni fundusz od lokaty?
- Kiedy wybrać lokatę, a kiedy fundusz?
- Co lepsze: lokata czy fundusz?
Czym jest lokata – zalety i wady
Podstawowe zalety lokat to:
- Od razu wiemy, ile odsetek dostaniemy na koniec trwania lokaty (o ile nie zostanie zerwana przed czasem).
- Gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które w przypadku upadłości banku zapewniają osobom fizycznym wypłatę środków z lokat do wysokości 100 tys. euro.
- Lokata bankowa to produkt prosty, zrozumiały przez większość konsumentów i pozbawiony ryzyka inwestycyjnego.
Lokaty mają też swoje wady:
- W razie wcześniejszej rezygnacji z lokaty, na przykład wymuszonej nieoczekiwaną sytuacją życiową, często tracimy wszystkie odsetki.
- Najbardziej atrakcyjnie oprocentowane lokaty z zasady obwarowane są dodatkowymi warunkami, zazwyczaj obejmują tylko nowych klientów lub nowe środki.
- Banki pobierają opłaty związane z prowadzeniem konta bankowego.
- Lokaty o najwyższych stawkach przewidziane są na krótkie okresy, co oznacza, że trzeba też pilnować terminów końca lokat, bo przy odnowieniu wchodzimy w dużo niższe oprocentowanie. Trzeba też wciąż szukać kolejnych najlepszych ofert, co angażuje siły i czas.
Co to jest fundusz inwestycyjny – zalety i wady
Zalety funduszy inwestycyjnych:
- Inwestując w fundusz, nie trzeba deklarować czasu trwania inwestycji – pieniądze można wpłacać i wypłacać, kiedy się chce.
- Środki należą do klientów – fundusz inwestycyjny nie może zbankrutować. Aktywa zgromadzone przez uczestników funduszy inwestycyjnych nie wchodzą w skład aktywów TFI, są przechowywane przez bank depozytariusz. Ponadto nie wchodzą w skład masy upadłościowej firmy – czyli nie mogą być objęte postępowaniem naprawczym.
- Można zrezygnować z inwestycji w dowolnym momencie, bez utraty odsetek.
- Nie ma limitów wpłat – można inwestować znaczne środki.
- Zyski z funduszu mogą być wyższe niż na lokacie, zwłaszcza w dłuższym terminie.
- Fundusze dają ogrom różnych możliwości inwestycyjnych – od bezpiecznych inwestujących na rynku pieniężnym, po agresywne inwestujące na rynkach akcji i surowców.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Podstawowe wady funduszy to:
- Niepewny wynik inwestycji (stopień niepewności zależy od tego, w jakie fundusze inwestujemy).
- Koszty zarządzania oraz ryzyko kredytowe (głównie dotyczy obligacji korporacyjnych) i wyższe ryzyko stopy procentowej (głównie dotyczy funduszy obligacji długoterminowych).
Czym się różni fundusz od lokaty?
Aby porównać obie formy oszczędzania, należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
- Horyzont inwestycyjny. W przypadku lokaty bankowej czas trwania umowy jest z góry określony i rzadko przekracza 12 miesięcy. Wcześniejsze zerwanie lokaty może powodować utratę części lub całości odsetek. W przypadku funduszy nie musimy z góry deklarować, jak długo chcemy oszczędzać – w każdej chwili możemy złożyć zlecenie umorzenia jednostek, a pieniądze zostaną wypłacone w ciągu kilku dni.
- Wysokość możliwego do uzyskania zysku. W przypadku lokaty bankowej zysk jest określony z góry i gwarantowany. W funduszu stopa zwrotu nie jest znana. Jej wysokość jest uzależniona od realizowanej polityki inwestycyjnej, warunków rynkowych oraz umiejętności zarządzających. Na uzyskany wynik wpływa też klasa aktywów, w którą inwestują zarządzający. Fundusze o wyższym profilu ryzyka mają większy potencjał do uzyskania wyższych stóp zwrotu i odwrotnie - im rozwiązanie jest bezpieczniejsze, tym potencjalny zysk jest niższy.
- Ryzyko. W przypadku lokat bankowych ryzyko inwestycyjne w całości znajduje się po stronie banku. W przypadku funduszu inwestycyjnego ryzyko inwestycyjne jest po stronie klienta. Nawet w najbezpieczniejszym rozwiązaniu zawsze istnieje ryzyko krótkoterminowych spadków wartości inwestycji. Im bardziej konserwatywny profil produktu, tym to ryzyko jest mniejsze.
- Monitoring inwestycji. Decydując się na depozyt, powinniśmy pamiętać o terminie jego zapadalności. Aby nasz kapitał cały czas pracował, musimy zakładać nową, bądź odnawiać zakończoną już lokatę. Wpłacając kapitał do funduszu inwestycyjnego, pieniądze raz wpłacone nieustannie pracują, a o momencie zakończenia inwestycji decydujemy sami – wypłacając środki.
- Opłaty. W przypadku lokaty bankowej z reguły nie ponosimy żadnych jawnych kosztów zdeponowania środków. W przypadku funduszu inwestycyjnego musimy liczyć się z poniesieniem kosztów związanych z zarządzaniem i obsługą produktu.
- Podatek od zysków kapitałowych. Zarówno oszczędzanie poprzez lokatę, jak i fundusz inwestycyjny, wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19%. Różnica polega na tym, iż w przypadku lokaty pobierany jest po każdej kapitalizacji odsetek, natomiast w funduszu inwestycyjnym podatek płacimy dopiero po wycofaniu środków, dzięki czemu wypracowane zyski są na bieżąco reinwestowane.
- Bezpieczeństwo. Lokata jest produktem bezpiecznym, jednak w przypadku bankructwa banku BFG gwarantuje osobom fizycznym wypłatę środków jedynie do wysokości 100 tys. euro. Fundusz posiada oddzielną osobowość prawną od instytucji zarządzającej. W przypadku bankructwa TFI, środki funduszu są chronione – nie wchodzą w skład masy upadłościowej.
Lokata czy fundusz - porównanie
Możesz zacząć inwestować już od 50 zł.Najlepszy moment na inwestycję w przyszłość, to dzisiaj. Nie zwlekaj!
Kiedy wybrać lokatę, a kiedy fundusz?
Lokata czy fundusz - zysk z inwestycji
- W przypadku lokat wysokość oprocentowania zależy m.in. od poziomu stopy procentowej. W niektórych okresach banki mają nadpłynność gotówki i wtedy nie są zainteresowane przyciąganiem pieniędzy konsumentów na depozyty. Ale są też takie, kiedy banki potrzebują finansowania zwiększonej akcji kredytowej i depozyty są dla nich bardziej pożądane - wówczas można liczyć na lepsze oferty lokat.
- Najczęściej do lokat porównuje się fundusze dłużne, gdyż inwestują w papiery wartościowe o niskim stopniu ryzyka. Ich zyski zależą w dużej mierze od sytuacji rynkowej oraz od tego ile wynoszą aktualnie stopy procentowe i czy będą rosną, czy spadać oraz w jakim tempie.
Co lepsze: lokata czy fundusz?
- Dochodowość lokat bankowych jest znacznie niższa, niż się powszechnie sądzi z uwagi na dodatkowe koszty i to, że kolejne lokaty w tym samym banku już nie są na preferencyjnych warunkach.
- Bardzo trudno jest stale uzyskiwać oprocentowanie lokat na najwyższych poziomach.
- W długim terminie lepsze wyniki przynoszą fundusze dłużne.
- Lokaty wygrywają z funduszami w okresach wzrostu stóp procentowych i przegrywają w okresach ich spadku.
- Należy policzyć, jaką część środków stale utrzymujemy na lokatach bankowych i tę nadwyżkę ulokować w fundusze, najlepiej stworzyć portfel składający się z kilku funduszy inwestycyjnych o różniącej się polityce inwestycyjnej.
Podsumowując, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, która forma oszczędzania - fundusz inwestycyjny czy lokata jest bardziej odpowiednia. Obydwie mają swoje plusy i minusy. Dobrze jest je znać i wybrać tę, która nam najbardziej odpowiada. A najlepiej wybrać obie, gdyż mogą świetnie uzupełniać się w naszym portfelu.