- W tym artykule:
- Zastanów się, czy inwestowanie jest dla Ciebie
- Inwestuj tyle, ile możesz stracić
- Trzymaj emocje na wodzy i patrz na rynek w długiej perspektywie
- Wyznacz cel inwestycyjny
- Dywersyfikuj swój portfel
- Zadawaj pytania, sprawdzaj opłaty
- Inwestuj bazując na realistycznych oczekiwaniach
Inwestowanie pieniędzy dla początkujących osób może wydawać się trudne. Wiele osób rezygnuje z inwestowania, narażając swoje oszczędności na utratę ich realnej wartości.
W rzeczywistości inwestowanie nie wymaga dużego kapitału i rozbudowanej wiedzy. Wiele zależy od tego, czy będziemy inwestować w sposób przemyślany i dostosowany do swoich możliwości.
Aby skutecznie inwestować, warto kierować się kilkoma zasadami:
Zastanów się, czy inwestowanie jest dla Ciebie
Inwestowanie pieniędzy to nie to samo co oszczędzanie. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, podczas gdy oszczędzanie powinno być go pozbawione. Ryzyko utraty środków zgromadzonych na lokacie bankowej lub koncie oszczędnościowym nie jest duże, ale i zyski są skromne.
Każdy początkujący inwestor powinien rozpoznać swoją własną tolerancję ryzyka, zanim podejmie pierwsze decyzje inwestycyjne. Tolerancja ryzyka jest różna dla każdego człowieka. Dodatkowo, może się zmieniać w zależności od tego, jak zmienia się jego osobista i finansowa sytuacja. Od tego czy jesteś "konserwatywnym", "stabilnym", czy "agresywnym" inwestorem będzie zależeć Twoje samopoczucie, kiedy wartość Twoich pieniędzy, będzie w krótkim okresie rosnąć lub spadać.
Aby oswoić się z ryzykiem, warto uświadomić sobie, że inwestowanie to nie sprint, a maraton. Inwestuje się przez lata, nie tylko dlatego, żeby poczekać, aż zyski urosną do odpowiednich rozmiarów, ale również po to, żeby zminimalizować wpływ wahań koniunktury na rynku. W czasie inwestowania wyceny instrumentów w naszym portfelu inwestycyjnym będą ulegać pewnym wahaniom i trzeba być na to gotowym.
Nie bez powodu zalecany minimalny okres inwestycji w funduszu akcyjnym to często 5 lat. Długi horyzont pozwoli zmniejszyć wpływ wahań koniunktury na wyniki portfela i ostudzi głowę z emocji.
Inwestowanie dla początkujących osób i takich, które cenią sobie spokojny sen, powinno bazować na instrumentach o najniższym poziomie ryzyka, dających szansę na zarobek wyższy niż oprocentowanie kont oszczędnościowych czy lokat bankowych. W tym zakresie warto zwrócić uwagę na obligacje Skarbu Państwa, obligacje korporacyjne renomowanych firm, czy fundusze obligacji skarbowych.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Inwestuj tyle, ile możesz stracić
Jeżeli przed rozpoczęciem inwestowania bierzemy kolejny kredyt na mieszkanie, sprzedajemy samochód i zadłużamy się u rodziny lub przyjaciół, ewentualne niepowodzenie związane ze spadkiem wartości zainwestowanego kapitału będzie nas wiele kosztowało. To już nie jest inwestowanie, tylko hazard.
W inwestowaniu liczy się zdrowy rozsądek, dlatego inwestujmy tylko taką kwotę, którą możemy zamrozić w inwestycji na dłuższy okres (najlepiej kilkuletni). Rozsądnym rozwiązaniem jest inwestowanie 8-10% regularnych dochodów netto (np. z pensji) i dodatkowo jak najwięcej z dochodów dodatkowych (np. premii kwartalnej).
Trzymaj emocje na wodzy i patrz na rynek w długiej perspektywie
Jeśli w domu, pracy czy na ulicy słyszysz o wzrostach na giełdzie, prawdopodobnie jest to zwiastun zbliżającej się bessy, a więc najgorszy moment na rozpoczęcie inwestowania na rynku akcji. To właśnie wtedy początkujący inwestorzy wchodzą na rynek, spodziewając się szybkich i spektakularnych zysków. Większość potem żałuje i zrzuca winę na okrutne prawa rządzące rynkami kapitałowymi.
Nie ulegaj poradom znajomych, zwłaszcza tych, którzy dotąd mieli niewiele wspólnego z inwestowaniem. Szukaj okazji, gdy na rynkach jest tanio lub nie zawracaj sobie tym głowy i inwestuj regularnie, mniejsze kwoty. Powstrzymuj się od nagłych nieprzemyślanych zmian swojego portfela, jeśli nie są częścią Twojego długoterminowego planu.
Dobrym pomysłem na zminimalizowanie ryzyka i spokojną głowę jest rozłożenie wpłat na regularne okresy, np. co miesiąc. Ustal tylko, ile chcesz inwestować, złóż zlecenie stałe w swoim banku, a resztę załatwi automat.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Wyznacz cel inwestycyjny
Dobry inwestor wybiera takie inwestycje, które potencjalnie pomogą mu osiągnąć zamierzone cele.
Zastanów się, czy inwestujesz po to, żeby kupić sobie dom, samochód, zapewnić dziecku lepszy start w dorosłość, mieć wygodniejsze życie na emeryturze czy na przysłowiową "czarną godzinę"? Bez względu na cel, należy go mieć i sprecyzować.
Określenie celu inwestycyjnego, będzie wymagało ustalenia:
- ile pieniędzy potrzebujesz,
- kiedy pieniądze będą Ci potrzebne,
- jak dużo musisz zainwestować, aby osiągnąć cel.
Ustalenie, co chcesz osiągnąć poprzez inwestycje ma kluczowe znaczenie. W inny sposób będzie wyglądało inwestowanie pieniędzy, jeżeli celem będzie emerytura, a inne w przypadku, gdy zależy Ci na stworzeniu "poduszki bezpieczeństwa".
Określenie celu inwestycyjnego pomoże w ustaleniu, jakie produkty powinieneś wybrać, żeby cel został zrealizowany.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Dywersyfikuj swój portfel
Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Przysłowie angielskie
Inwestowanie tylko w jeden instrument lub klasę aktywów (np. akcje polskich spółek) sprawi, że wyniki takiej inwestycji będą mocno związane z koniunkturą na danym rynku – akcji, obligacji, surowców, kraju lub branży.
Aby ograniczyć ryzyko, warto zbudować portfel inwestycyjny z kilku instrumentów, związanych z różnymi klasami aktywów, regionami geograficznymi czy sektorami. Najlepiej wybrać takie, których wyniki nie są ze sobą powiązane.
Odpowiednie zróżnicowanie inwestycji pozwala ograniczyć jej zmienność. Strata poniesiona na jednym instrumencie może być zniwelowana przez dobry wynik innej pozycji w portfelu.
Z drugiej strony początkujący inwestor nie powinien przesadzać z ilością instrumentów w portfelu. Kilka (4-5) funduszy inwestycyjnych dających możliwość zainwestowania w różne klasy aktywów (np. akcje czy dłużne papiery wartościowe) w zupełności wystarczy. Powinno się trzymać w portfelu tylko tyle funduszy, ile jesteś w stanie wygodnie kontrolować.
Zastanawiasz się co zrobić z pieniędzmi w związku z inflacją? Chcesz rozpocząć inwestowanie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Wybierz “Portfel Funduszy na Start”!Załóż swój pierwszy portfel inwestycyjny
Zadawaj pytania, sprawdzaj opłaty
Często wybierając odpowiedni produkt nie mamy czasu lub cierpliwości, aby przeanalizować jego regulamin i tabelę opłat. Warto przed podjęciem decyzji dowiedzieć się jak najwięcej o tym, w co inwestujemy. Konstrukcja danego produktu i warunki umowy to ważne informacje z punktu widzenia każdego inwestora. Istotna jest też wysokość ponoszonych opłat, gdyż mogą one mieć duży wpływ na stopę zwrotu z inwestycji.
Towarzystwa funduszy inwestycyjnych są obligowane przepisami prawa do publikowania informacji potrzebnych do podjęcia decyzji dotyczącej wyboru funduszu. Początkujący inwestorzy powinni przeglądać informacje zawarte w prospektach funduszy, kartach i KID-ach, zadawać pytania i upewniać się, czy dobrze zrozumieli, w jakiego typu fundusze czy instrumenty finansowe zamierzają zainwestować swoje pieniądze.
Najważniejsze pytania powinny dotyczyć:
- ryzyka inwestycji w dany fundusz,
- kosztów dla klienta,
- czy inwestycja w dany fundusz pomoże osiągnąć wyznaczone cele.
To ważne, by przy podejmowaniu decyzji nie polegać wyłączne na opinii rodziny i przyjaciół. Oni patrzą na daną inwestycję ze swojej perspektywy i z punktu widzenia swoich potrzeb, które nie zawsze są zbieżne z Twoimi.
Inwestuj bazując na realistycznych oczekiwaniach
Choć przyszłe wyniki osiągane na danym rynku nie są gwarancją osiągnięcia podobnych w przyszłości, każdy inwestor powinien opierać swoje oczekiwania i oceniać krótkookresowe zmiany rynkowe na podstawie historycznych, średnich stóp zwrotu dla danego rynku. Pozwoli to realnie i z dystansem spojrzeć na okresy nieproporcjonalnie wysokich zysków i strat z inwestycji.
Na KupFundusz.pl możesz trenować inwestowanie w funduszach inwestycyjnych, nabywając ich jednostki uczestnictwa w wirtualnym portfelu treningowym. Dzięki temu nauczysz się inwestowania i poznasz działanie platformy.
Możesz zacząć inwestować już od 50 zł.Najlepszy moment na inwestycję w przyszłość, to dzisiaj. Nie zwlekaj!
Inwestowanie dla początkujących jest możliwe bez wychodzenia z domu na KupFundusz.pl. Na platformie nie są pobierane prowizje za nabycie funduszy. Cała kwota, którą chcemy przeznaczyć na inwestycję w fundusze, trafia do naszego portfela i zaczyna pracować. Wystarczy się zarejestrować.