Witamy na nowej wersji platformy KupFundusz.pl!

Sprawdź, co się zmienia

Jakie opłaty ponosimy, inwestując w fundusze?

18.02.2020  (aktualizacja 09.10.2024)
KupFundusz.pl KupFundusz.pl

Działalność funduszy inwestycyjnych i TFI jest finansowana z pobieranych opłat. Dowiedz się, jakie koszty ponosisz, gdy inwestujesz w fundusze.

Fundusze inwestycyjne pobierają opłaty, które są przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z ich zarządzaniem, dystrybucją i funkcjonowaniem. Większość opłat jest już zawarta w cenie jednostki funduszu, czyli jest uwzględniona w wyniku funduszu.

Najważniejsze z nich to stała i zmienna opłata za zarządzanie funduszem. Nie bez znaczenia jest też oplata dystrybucyjna, która w niektórych przypadkach nie jest pobierana, tj. na platformie KupFundusz.pl.

Stała opłata za zarządzanie

Stała opłata za zarządzanie to najważniejsza z pobieranych opłat. Środki pozyskane z tej opłaty są przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania funduszu.

Maksymalna stała opłata za zarządzanie funduszem wynosi 2% w skali roku.

Opłata stała jest podawana jako procent pobierany w skali roku i może znacząco różnić się między funduszami.

Z reguły jest ona tym wyższa, im fundusz jest bardziej ryzykowny, co oznacza, że najtańsze są fundusze obligacji, a najdroższe fundusze akcji i surowcowe.

Stała opłata za zarządzanie jest naliczana w każdym dniu wyceny funduszu i obciąża bezpośrednio wynik funduszu. Stopy zwrotu podawane dla danego funduszu już ją uwzględniają.

Dowiedz się, jakie znaczenie mają koszty w funduszach i dlaczego warto postawić na tanie fundusze.

Zero prowizji przy inwestowaniu w fundusze

Inwestując na KupFundusz.pl nie płacisz opłat dystrybucyjnych. Zawsze!😊 Dzięki temu możesz zarabiać więcej na swojej inwestycji.

Zmienna opłata za zarządzanie

Zmienna opłata za zarządzanie to inaczej opłata za sukces (ang. success fee). Jej pobranie jest uzależnione od wyników funduszu.

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) pobierają ją w ściśle określonych sytuacjach, np. gdy stopa zwrotu funduszu w przyjętym okresie będzie wyższa niż ustalony dla funduszu benchmark. Jej wysokość kształtuje się zazwyczaj na poziomie 20% od wyniku bądź nadwyżki ponad ustalony wynik.

Nie wszystkie fundusze pobierają opłatę zmienną. Jej wysokość należy więc rozpatrywać w połączeniu z opłatą stałą. Oznacza to, że w funduszach, w których występuje opłata zmienna, opłata stała powinna być odpowiednio niższa.

Istnieje kilka sposobów naliczania zmiennej opłaty za zarządzanie. Poniżej te najbardziej popularne.

Wynik funduszu jest wyższy od ustalonego poziomu

Opłata zmienna jest pobierana, gdy zarządzający funduszem osiągnie stopę zwrotu przekraczająca określony poziom w danym okresie rozliczeniowym. W takiej sytuacji opłata jest należna od nadwyżki ponad ustalony poziom.

Przykład. Opłata zmienna jest ustalona na poziomie 20% ponad ustalony 10% poziom zysku. Jeżeli fundusz w okresie rozliczeniowym zarobił 12%, wówczas TFI pobiera 20% od 2% (nadwyżki ponad ustalony poziom zysku), czyli 20% *(12-10%). Opłata zmienna wynosi w takiej sytuacji 0,4%,

Poziom opłaty zmiennej powinien być dostosowany do profilu ryzyka funduszu, czyli fundusze bardziej bezpieczne powinny mieć niższy poziom opłaty. Z kolei im wyższy przyjęty poziom zysku, powyżej którego jest pobierana opłata zmienna, tym lepiej dla inwestora.

Wynik funduszu jest wyższy od benchmarku

Pobranie opłaty zmiennej jest uzależnione od poziomu benchmarku funduszu w danym okresie, np. od poziomu indeksu WIG, WIBROR 3M, etc. Aby opłata została pobrana, zarządzający musi osiągnąć wynik lepszy niż rynek (benchmark, który go określa).

Ten sposób naliczania opłaty może być trudny do zrozumienia z punktu widzenia klienta. Jeżeli fundusz poniesie stratę, ale jego wynik będzie lepszy od benchmarku, to opłata i tak zostanie naliczona i pobrana. Dlatego wybierając fundusz z takim rodzajem opłaty zmiennej, warto zwrócić uwagę, czy benchmark jest adekwatny do profilu funduszu, czy np. nie jest zbyt "łatwy do pobicia".

Wzrost wartości jednostki funduszu

Naliczanie opłaty zmiennej zależy od tego, czy w danym okresie wartość jednostki uczestnictwa funduszu wzrosła. Jeśli tak, to fundusz pobierze część tego wzrostu.

W praktyce taki mechanizm naliczania opłaty stosuje się zazwyczaj w funduszach bezpiecznych, których jednostka uczestnictwa powoli, ale systematycznie rośnie.

Co robi KupFundusz.pl, żeby obniżyć koszty Twojej inwestycji

0%

Nie pobieramy opłaty za zakup, sprzedaż i zamianę wszystkich funduszy na KupFundusz.pl. Zawsze!😊

0 zł

Otwarcie i obsługa konta na KupFundusz.pl są całkowicie darmowe

Opłata dystrybucyjna

Opłata dystrybucyjna jest pobierana przez TFI, zwykle jako wynagrodzenie dystrybutora za pośrednictwo w sprzedaży funduszy inwestycyjnych. Jest to procent pobierany od wpłaconej do funduszu kwoty.

Wysokość opłaty dystrybucyjnej zależy od kilku czynników:

  • rodzaju funduszu - im bardziej ryzykowny fundusz, tym wyższe opłaty;
  • wartości wpłaconej przez inwestora kwoty - im wyższa kwota, tym niższa opłata;
  • dystrybutora, czyli firmy pośredniczącej w sprzedaży danego funduszu - z reguły opłata dystrybucyjna jest pobierana przy sprzedaży funduszy za pośrednictwem doradców finansowych, platformy internetowe tj. KupFundusz.pl jej nie pobierają.

W skrajnych przypadkach opłata dystrybucyjna może wynieść nawet 5% od wpłaconej przez inwestora kwoty.

KupFundusz.pl nie pobiera opłat dystrybucyjnych. Oznacza to, że 100% wpłaconej kwoty jest inwestowane.

Dowiedz się więcej o opłatach na KupFundusz.pl

Opłata umorzeniowa

Opłata umorzeniowa występuje dość rzadko. Pobierana jest w momencie umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu. Dotyczy najczęściej długoterminowych programów systematycznego oszczędzania lub programów, gdzie występuje jedna wpłata, a ich czas trwania jest ściśle określony.

KupFundusz.pl nie pobiera opłat umorzeniowych.

Opłata za zamianę lub konwersję

To kolejna rzadko spotykana opłata. TFI przeznacza ją na pokrycie kosztów zamiany lub konwersji pomiędzy subfunduszami.

Jedną z odmian tej opłaty jest opłata wyrównawcza pobierana przy zamianie/konwersji z funduszu o niższej opłacie dystrybucyjnej do funduszu, dla którego opłata ta jest wyższa.

KupFundusz.pl nie pobiera opłat za zamianę i konwersję.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Gdzie znaleźć informacje o opłatach?

Informacje o wysokości opłat można znaleźć w prospekcie informacyjnym, a także w innych materiałach informacyjnych dotyczących funduszu inwestycyjnego, dostępnych na profilach poszczególnych funduszy na KupFundusz.pl po zalogowaniu.

TFI przygotowuje i udostępnia jedną wersję prospektu i tabeli opłat, wspólną dla wszystkich dystrybutorów funduszu. Zawierają one maksymalne stawki opłat. Należy jednak pamiętać, że wysokość opłat dystrybucyjnych u każdego dystrybutora może być różna.

KupFundusz.pl nie pobiera opłat za nabycie, umorzenie i zamianę jednostek uczestnictwa, bez względu na rodzaj funduszu.

Sprawdź ofertę funduszy inwestycyjnych na KupFundusz.pl i inwestuj bez prowizji.
Jakie opłaty ponosimy, inwestując w fundusze?
Źródło: Andrii Yalanskyi / Shutterstock.com
KupFundusz.pl KupFundusz.pl

Zostań inwestorem już dziś!

Załóż konto
NASZ BLOG

Więcej ze świata
inwestycji

Chcesz inwestować, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zajrzyj na naszego bloga o inwestowaniu.

Przejdź na naszego bloga

Zostań inwestorem
już dzisiaj!

Pomożemy Ci stworzyć swój pierwszy portfel inwestycyjny i wybrać fundusze odpowiednie do Twoich potrzeb.

Otwórz bezpłatne konto