Witamy na nowej wersji platformy KupFundusz.pl!

Sprawdź, co się zmienia

FIO, SFIO - czym się różnią fundusze otwarte od specjalistycznych otwartych?

31.10.2019  (aktualizacja 09.09.2024)
KupFundusz.pl KupFundusz.pl

Fundusze inwestycyjne dzielimy pod względem formy prawnej na otwarte (FIO), specjalistyczne otwarte (SFIO) oraz fundusze zamknięte (FIZ). W tym artykule wyjaśniamy, czym się różnią.

Jakie są rodzaje funduszy inwestycyjnych?

Fundusz inwestycyjny może prowadzić działalność jako:

  1. fundusz inwestycyjny otwarty (FIO)
  2. alternatywny fundusz inwestycyjny (AFI), w ramach którego można wydzielić: specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty (SFIO) oraz fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ).

Funduszami inwestycyjnymi zarządzają towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Fundusz inwestycyjny otwarty - FIO

FIO, czyli fundusz inwestycyjny otwarty to taki fundusz, w którym nie ma ograniczeń co do możliwości przystąpienia lub rezygnacji z uczestnictwa.

Na żądanie uczestnika klienta funduszu, FIO zbywa i odkupuje jednostki uczestnictwa. Oznacza to, że w dowolnym momencie można zakupić jednostki uczestnictwa takiego funduszu jak również je sprzedać. Fundusz robi to z częstotliwością określoną w statucie, nie rzadziej jednak niż raz na 7 dni.

W praktyce jednak obecnie wyceny jednostek uczestnictwa prawie wszystkich funduszy inwestycyjnych otwartych FIO są podawane w dni robocze, związane z działaniem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Uczestnikiem funduszu FIO może być osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Jak inwestuje FIO?

Fundusz inwestycyjny otwarty (FIO) jest formułą najbardziej konserwatywną, jeśli chodzi o politykę inwestycyjną.

Zarządzający funduszem może maksymalnie 5% (do 10% w określonych warunkach) aktywów lokować w papiery wartościowego jednego emitenta (na przykład akcje lub obligacje jednej spółki). Więcej może być zainwestowane tylko w depozyt (do 20% aktywów), list zastawny i obligację skarbową (do 25% aktywów).

Takie podejście ma służyć wysokiej dywersyfikacji portfela funduszu FIO. Oznacza to, że jeśli dany fundusz ma w swoim portfelu akcje firmy, w której zaczęły się problemy, to dzięki ustawowemu limitowi, wpływ akcji tej spółki na zachowanie funduszu będzie mniejszy niż gdyby było jej kilkakrotnie więcej.

Specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty - SFIO

SFIO, czyli specjalistyczny funduszy inwestycyjny otwarty, to forma funduszu, w której dopuszcza się możliwość zawężenia grona potencjalnych inwestorów.

W przeciwieństwie do FIO, w statutach funduszu SFIO można ograniczyć nabywców wyłącznie do osób prawnych lub fizycznych, które mogą sobie pozwolić na pierwszą wpłatę w wysokości równowartości 40 tys. euro.

Ponadto, w przypadku SFIO można określić, w jakich warunkach uczestnik może żądać odkupienia jednostek uczestnictwa, w tym przede wszystkim moment, w którym uczestnik powinien zgłosić zamiar żądania odkupienia jednostki lub kiedy nastąpi wypłata kwoty z tytułu odkupienia tych jednostek.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

W co inwestuje SFIO?

Formuła SFIO pozwala na więcej elastyczności w ramach realizowanej polityki inwestycyjnej. Może bowiem, jeżeli tak jest zapisane w statucie, stosować zasady i ograniczenia takie jak w funduszach inwestycyjnych zamkniętych (FIZ). Przykładowo – papiery wartościowe jednego podmiotu (np. akcje jednej spółki) mogą stanowić do 20% aktywów funduszu – a więc co najmniej dwa razy więcej niż w przypadku FIO.

Pod pewnymi warunkami specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte mogą również do 100% aktywów lokować w jednostki lub tytuły uczestnictwa innych funduszy (np. w ramach formuły master-feeder), w praktyce najczęściej z oferty zagranicznych towarzystw. W polskich warunkach ta formuła najczęściej wykorzystywana jest do zaoferowania klientom funduszu opartego o bardziej egzotyczne papiery wartościowe (np. akcje brazylijskie, chińskie itp.).

Więcej o funduszach funduszy (formuła master-feeder) przeczytasz we wpisie Fundusz funduszy jak to działa?

Fundusz inwestycyjny zamknięty FIZ

Fundusz inwestycyjny zamknięty (FIZ) jest formą funduszu inwestycyjnego o ograniczonym dostępie dla inwestorów.

W funduszu inwestycyjnym zamkniętym możliwość przystąpienia istnieje tylko w okresie subskrypcji certyfikatów lub w ramach nabycia ich na rynku wtórnym. Ograniczona jest również możliwość wyjścia z inwestycji, bowiem FIZ wykupuje certyfikaty inwestycyjne tylko w przypadkach wskazanych w statucie.

Jak inwestuje FIZ?

W porównaniu z funduszem inwestycyjnym otwartym FIZ charakteryzuje się szerszym katalogiem dopuszczalnych lokat, czyli ma dużo więcej możliwości inwestowania środków w różne instrumenty finansowe, nawet te bardzo ryzykowne.

Fundusze inwestycyjne zamknięte mogą przyjąć jedną z dwóch form funduszy: publiczne (FIZ) i niepubliczne (FIZAN).

Ponad 400 funduszy inwestycyjnych bez prowizji!

Na KupFundusz.pl możesz inwestować bez prowizji w ponad 400 krajowych i luksemburskich funduszy inwestycyjnych z 21 TFI!

FIO czy SFIO jakie są różnice?

Żadna z powyższych form funduszu nie jest jednoznacznie lepsza od drugiej. Ustawowe zapisy dotyczące funkcjonowania FIO są bardziej rygorystyczne niż w przypadku SFIO, co wymusza większe zróżnicowanie portfela i co za tym idzie teoretycznie większe bezpieczeństwo zgromadzonych środków.

Z drugiej strony formuła SFIO pozwala na więcej i może służyć do budowania bardziej ryzykownych strategii dla doświadczonych inwestorów. Ważne, że klient ma wybór i może go dokonać w świadomy sposób.

Na KupFundusz.pl są dostępne zarówno fundusze inwestycyjne otwarte, jak i specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte. Wszystkie są dostępne bez opłat manipulacyjnych, wystarczy założyć bezpłatne konto.

Sprawdź ofertę funduszy inwestycyjnych dostępnych na KupFundusz.pl


FIO, SFIO - czym się różnią fundusze otwarte od specjalistycznych otwartych?
Źródło: Peshkova / Getty Images / Canva Teams
KupFundusz.pl KupFundusz.pl

Zostań inwestorem już dziś!

Załóż konto
NASZ BLOG

Więcej ze świata
inwestycji

Chcesz inwestować, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zajrzyj na naszego bloga o inwestowaniu.

Przejdź na naszego bloga

Zostań inwestorem
już dzisiaj!

Pomożemy Ci stworzyć swój pierwszy portfel inwestycyjny i wybrać fundusze odpowiednie do Twoich potrzeb.

Otwórz bezpłatne konto