- W tym artykule:
- Co to jest jednostka uczestnictwa w funduszu?
- Nabycie, sprzedaż i zamiana jednostek uczestnictwa
- Jak kupić jednostki uczestnictwa funduszu?
- Jak wypłacić pieniądze z funduszu inwestycyjnego?
- Ile trwa realizacja zleceń składanych w funduszach inwestycyjnych?
Co to jest jednostka uczestnictwa w funduszu?
Jednostka uczestnictwa to podstawowy rodzaj tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) mają certyfikaty inwestycyjne.
Jednostka uczestnictwa określa wartość udziału inwestora w aktywach netto funduszu inwestycyjnego. W zamian za wniesione wpłaty inwestor otrzymuje odpowiednią liczbę jednostek uczestnictwa.
Wartość jednostki uczestnictwa jest codziennie aktualizowana na podstawie wyceny aktywów, w które inwestuje fundusz.
Jednostki uczestnictwa mogą mieć i często mają różne kategorie (A, B, C, D itp.). Różnią się one:
- przeznaczeniem (np. dostępne bez ograniczeń lub oferowane w ramach programów emerytalnych);
- sposobem lub wysokością pobieranych opłat dystrybucyjnych lub opłat obciążających aktywa funduszu.
Takie zróżnicowanie powoduje, że różne kategorie jednostek tego samego funduszu mogą mieć różne wyceny (zazwyczaj różnice są niewielkie). Jednostki uczestnictwa tej samej kategorii przyznają uczestnikom jednakowe prawa majątkowe.
Niektóre jednostki uczestnictwa (to zależy od uregulowań statutu funduszu) mogą wypłacać dochody (dywidendy, kupony), czyli przychody z lokat funduszu lub zrealizowanego zysku (straty) z ich zbycia.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Cechy jednostek uczestnictwa
- reprezentują prawa majątkowe uczestnika funduszu określone Ustawą i statutem funduszu inwestycyjnego;
- są niezbywalne – jednostek nie można odstąpić, odsprzedać ani darować innej osobie, gdyż nie mają formy papieru wartościowego. Inwestycję można zakończyć jedynie poprzez odkupienie ich przez fundusz na żądanie uczestnika, co oznacza ich umorzenie;
- mogą być przedmiotem zastawu w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności;
- podlegają dziedziczeniu - możliwa jest zmiana ich posiadacza w ramach tzw. sukcesji uniwersalnej. Ustawa o funduszach dopuszcza możliwość złożenia przez uczestnika pisemnej dyspozycji, wskazującej osobę uprawnioną do otrzymania określonej kwoty z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa po jego śmierci. Jednostki uczestnictwa objęte powyższą dyspozycją nie wchodzą wówczas do spadku po uczestniku.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
W jaki sposób przyznawane są jednostki uczestnictwa?
Jednostki uczestnictwa funkcjonują w postaci zapisów w rejestrze uczestników funduszu.
Liczbę przydzielonych uczestnikowi jednostek uczestnictwa określa się, dzieląc wartość wpłaty do funduszu, pomniejszonej o potencjalne opłaty ponoszone na wejściu do funduszu (opłaty dystrybucyjne), przez bieżącą wartość aktywów netto funduszu na jednostkę uczestnictwa (WANJU).
Za dokonane wpłaty do funduszu może być przydzielona ułamkowa liczba jednostek uczestnictwa, z dokładnością od 3 do 6 miejsc po przecinku (w zależności od TFI).
Przydzielenie jednostek uczestnictwa następuje po dokonaniu wpłaty do funduszu przez inwestora, z chwilą dokonania odpowiedniego wpisu do rejestru uczestników funduszu.
Inwestując na KupFundusz.pl nie płacisz opłat dystrybucyjnych. Zawsze!😊 Dzięki temu możesz zarabiać więcej na swojej inwestycji.Zero prowizji przy inwestowaniu w fundusze
Nabycie, sprzedaż i zamiana jednostek uczestnictwa
Zakup funduszu polega na złożeniu zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa i ich opłaceniu. Jednostki uczestnictwa możemy nabyć w zasadzie w dowolnym momencie – na żądanie inwestora – w większości przypadków w każdym dniu roboczym.
Aby wycofać się z uczestnictwa w danym funduszu inwestycyjnym, trzeba umorzyć jednostki uczestnictwa, a fundusz dokonuje ich odkupienia.
Jednostki uczestnictwa można nabyć (inaczej kupić), zamienić (albo dokonać konwersji) lub umorzyć (inaczej sprzedać). Są to transakcje na jednostkach uczestnictwa.
- Nabycie jednostek uczestnictwa następuje w momencie wpisu do rejestru liczby nabytych przez inwestora jednostek za dokonaną wpłatę. Wpisu do rejestru dokonuje agent transferowy, na podstawie otrzymanego zlecenia uczestnika (zlecenie przekazuje dystrybutor funduszu, np. KupFundusz.pl) oraz informacji otrzymanej od depozytariusza (bank) o wpłynięciu środków za nabycie na rachunek funduszu.
- Odkupienie jednostek uczestnictwa następuje w momencie wpisu do rejestru liczby odkupionych jednostek i kwoty należnej uczestnikowi z tytułu ich odkupienia. Wpisu dokonuje agent transferowy na podstawie otrzymanego zlecenia odkupienia.
- Zamiana jednostek uczestnictwa polega na odkupieniu jednostek przez subfundusz oraz nabyciu przez uczestnika w tym samym dniu wyceny jednostek innego subfunduszu w ramach tego samego funduszu parasolowego za kwotę uzyskaną z odkupienia.
- Konwersja jednostek uczestnictwa, podobnie jak zamiana, polega na odkupieniu jednostek uczestnictwa przez fundusz oraz jednoczesnym nabyciu jednostek uczestnictwa w innym funduszu, który jednak nie należy do tego samego funduszu parasolowego.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Jak kupić jednostki uczestnictwa funduszu?
Choć wybór konkretnego rozwiązania może czasem przyprawiać o zawrót głowy, to samo inwestowanie w fundusze inwestycyjne otwarte nie jest zbyt skomplikowane – wybieramy konkretny produkt, opłacamy zlecenie i stajemy się posiadaczami jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. Złożenie zlecenia nie oznacza, że operacja odbywa się od razu. Wynika to z faktu, że jest ono procesowane przez szereg instytucji, biorących udział w jej rozliczeniu.
Proces zakupu jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego
Zakup jednostek funduszu inwestycyjnego często wiąże się z kosztami. Większość firm pośredniczących w sprzedaży funduszy inwestycyjnych pobiera opłatę dystrybucyjną. Platforma KupFundusz.pl tej opłaty nie pobiera.
Jak wypłacić pieniądze z funduszu inwestycyjnego?
Fundusz inwestycyjny otwarty (FIO) ma obowiązek odkupić jednostki uczestnictwa funduszu na każde żądanie uczestnika. To oznacza, że można je sprzedać w każdym momencie.
Zazwyczaj sprzedaż jednostek funduszu inwestycyjnego możliwa jest drogą elektroniczną lub za pomocą aplikacji mobilnej. Na KupFundusz.pl wystarczy się zalogować i złożyć zlecenie sprzedaży. Możliwe są trzy opcje:
- sprzedaż określonej liczby jednostek,
- sprzedaż jednostek funduszu za konkretną kwotę,
- sprzedaż wszystkich jednostek uczestnictwa.
Pieniądze ze sprzedaży jednostek uczestnictwa są przelewane na rachunek bankowy inwestora najpóźniej w terminie określonym w statucie funduszu (zwykle nie przekracza on 7 dni roboczych). Często przelew następuje w kolejnym dniu roboczym po realizacji zlecenia odkupienia.
Proces sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego
Jeżeli fundusz wypracuje zysk, to od takiej transakcji konieczne będzie odprowadzenie do urzędu skarbowego 19% podatku od dochodów kapitałowych . Podatek będzie musiał rozliczyć inwestor po zakończeniu roku, w którym nastapiła transakcja sprzedaży w ramach corocznego zeznania PIT.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Ile trwa realizacja zleceń składanych w funduszach inwestycyjnych?
Każde zlecenie musi przebyć pewną „drogę”, zanim zostanie zrealizowane. W jakim czasie to nastąpi, w dużej mierze zależy od tego, kiedy trafi do agenta transferowego, czyli firmy zewnętrznej obsługującej operacje w funduszach. Ważny jest również moment złożenia zlecenia, czy ma miejsce rano, czy w godzinach popołudniowych.
W przypadku platformy KupFundusz.pl wysyłka zleceń do agenta transferowego odbywa się kilka razy dziennie.
- Jeśli zlecenie zostanie złożone rano, to trafi do agenta transferowego jeszcze tego samego dnia.
- Jeśli zlecenie zostanie złożone w godzinach popołudniowych, wówczas prawdopodobnie agent zajmie się jego procesowaniem następnego dnia.
Przykład 1: Inwestor składa zlecenie nabycia jednostek uczestnictwa funduszu x w dniu 04.06.2019 r. o godzinie 8:00 i opłaca je. O godz. 9:30 zlecenie jest wysłane do agenta transferowego. Jeśli tego samego dnia środki trafią na rachunek funduszu i agent transferowy uzgodni zlecenie ze środkami, to wówczas może ono zostać zrealizowane po kursie z dnia 04.06.2019 r.
Przykład 2: Inwestor składa zlecenie nabycia jednostek uczestnictwa funduszu x w dniu 05.06.2019 r. o godzinie 20:00 i opłaca je. O godz. 23:30 zlecenie jest wysłane do agenta transferowego. Jeśli w kolejnym dniu agent transferowy uzgodni zlecenie ze środkami (pojawią się one na rachunku subfunduszu), to wówczas może ono zostać zrealizowane po kursie z dnia 06.06.2019 r.
Dla poszczególnych funduszy termin realizacji zleceń może być różny. Maksymalny czas realizacji zleceń określony w Ustawie o funduszach inwestycyjnych to 7 dni.
Nabyte jednostki uczestnictwa nie od razu pojawią się w portfelu inwestora. W przypadku platformy KupFundusz.pl okres pomiędzy złożeniem zlecenia a rozliczeniem transakcji wynosi zwykle od 2 do 5 dni roboczych.
KupFundusz.pl umożliwia korzystanie z narzędzia, które wskazuje najbardziej prawdopodobną datę rozliczenia zlecenia dla wszystkich funduszy, które aktualnie są dostępne na platformie. Jest on dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Kalkulator osobno wskazuje terminy dla zlecenia zakupu, sprzedaży i zamiany jednostek uczestnictwa lub tytułów uczestnictwa.