07.11.2022 roku do oferty KupFundusz.pl dodaliśmy 16 funduszy indeksowych inPZU. Rozszerzenie współpracy z TFI PZU o fundusze pasywne inPZU to kolejny krok w realizacji naszych celów. Zwiększamy ofertę funduszy indeksowych dostępnych na KupFundusz.pl i jednocześnie wypełniamy nisze, które mogą być interesujące dla naszych klientów.
KupFundusz.pl jest pierwszym zewnętrznym dystrybutorem dla oferty funduszy pasywnych TFI PZU i tym samym jedyną platforma w Polsce oferująca wszystkie dostępne krajowe fundusze indeksowe.
Zalety oferty inPZU
- Celem funduszy inPZU jest dostarczenie stopy zwrotu zbliżonej do danego indeksu. Wzorcami dla funduszy inPZU są indeksy dochodowe.
- W ramach jednego funduszu parasolowego jest dostępnych aż 16 subfunduszy opartych o popularne klasy aktywów, zróżnicowane pod względem ryzyka inwestycyjnego i oczekiwanych zysków.
- Konstrukcja parasola pozwala na optymalizację podatkową – daje możliwość przenoszenie środków pomiędzy subfunduszami bez podatku od zysków kapitałowych.
- W funduszach dających ekspozycję na zagraniczne rynki ryzyko walutowe jest zabezpieczane.
- Fundusze inPZU mają najniższe opłaty na rynku – opłata za zarządzanie we wszystkich funduszach wynosi 0,5%.
- Próg wejścia do funduszu jest bardzo niski – minimalna wpłata to zaledwie 100 zł.
Strategie funduszy inPZU
W ramach funduszu parasolowego inPZU jest dostępnych 16 subfunduszy:
- 5 funduszy obligacji,
- 11 funduszy akcji.
W przypadku funduszy dających ekspozycję na rynki zagraniczne, w ich portfelach znajdują się głównie akcje i obligacje oraz instrumenty pochodne, a także w wyjątkowych sytuacjach - ETF-y.
Fundusze inPZU
Fundusze obligacji
inPZU Inwestycji Ostrożnych
Fundusz dąży do zapewnienia rentowności porównywalnej z lokatami bankowymi opartymi na stawce WIBID 1M. Aby odzwierciedlić skład indeksu, lokuje aktywa głównie w obligacje skarbowe o krótkim terminie zapadalności. To oznacza większą zmienność od samego benchmarku.
inPZU Obligacje Polskie
Fundusz dąży do osiągnięcia wyniku równego stopie zwrotu z indeksu TBSP (Treasury BondSpot Poland). Jest to indeks polskich obligacji skarbowych, o charakterze dochodowym (uwzględnia także wartości narosłych odsetek oraz dochody z reinwestowania kuponów). W skład indeksu wchodzą obligacje zerokuponowe oraz obligacje o stałym oprocentowaniu o średnim terminie zapadalności. Skład portfela funduszu odzwierciedla skład benchmarku niemal w 100%.
inPZU Obligacje Rynków Rozwiniętych
Fundusz dąży do osiągnięcia wyniku równego stopie zwrotu z indeksu JPMorgan GBI Global. Obecnie w skład benchmarku wchodzi 1025 emisji z 13 krajów rozwiniętych, przy czym ponad połowa z USA, na drugim miejscu jest Japonia. Duracja określająca wrażliwość indeksu na zmiany rentowności obligacji jest na stosunkowo wysokim poziomie i wynosi obecnie 6,87. W portfelu funduszu znajdziemy głównie obligacje amerykańskie, a także z innych rynków rozwiniętych. Ekspozycja na rynek japoński jest dokonywana przez ETF.
inPZU Obligacje Rynków Wschodzących
Fundusz dąży do osiągnięcia wyniku równego stopie zwrotu z indeksu JPMorgan EMBI Global Diversified. W skład benchmarku wchodzą 932 emisje z 70 krajów wschodzących. Fundusz jest zróżnicowany zarówno pod względem ratingów, jak i regionów. Duracja portfela wynosi obecnie 6,43.
inPZU Obligacje Inflacyjne
Fundusz bazuje na indeksie Bloomberg World Govt Inflation-Linked All Maturities TR, w którego skład wchodzą obligacje indeksowane inflacją, emitowane przez państwa rozwinięte. Obecnie bazuje na 152 emisjach z 12 krajów rozwiniętych (głównie amerykańskiego i brytyjskiego). Przeważają obligacje o wysokim ratingu i długim terminie zapadalności.
Możesz zacząć inwestować już od 50 zł.Najlepszy moment na inwestycję w przyszłość, to dzisiaj. Nie zwlekaj!
Fundusze akcji regionalnych
inPZU Akcje Polskie
Fundusz dąży do odzwierciedlenia składu oraz osiągnięcia wyniku równego stopie zwrotu z indeksu liczonego według wzoru: 70% WIG20 TR + 30% mWIG40 TR. Skład portfela funduszu odzwierciedla skład benchmarku niemal w 100%.
inPZU Akcje CEEplus
Fundusz dąży do osiągnięcia wyniku równego stopie zwrotu z indeksu CEEplus. Jest to indeks największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na giełdach Europy Środkowej: Budapesztu, Bukaresztu, Bratysławy, Pragi, Lublany, Warszawy oraz w Zagrzebia.
inPZU Akcje Amerykańskie
Fundusz dąży do osiągnięcia wyniku równego stopie zwrotu z bardzo popularnego indeksu MSCI USA Net Total Return USD. W jego skład wchodzi 626 spółek o łącznej kapitalizacji 31,911 bln USD, notowanych w USA.
inPZU Akcje Europejskie
Fundusz dąży do osiągnięcia wyniku równego stopie zwrotu z indeksu MSCI Europe Net Total Return Local. W skład indeksu wchodzi 428 spółek o łącznej kapitalizacji 7,8 bln USD, notowanych na giełdach rynków rozwiniętych Europy.
inPZU Akcje Rynków Wschodzących
Fundusz dąży do osiągnięcia wyniku równego stopie zwrotu z indeksu MSCI Emerging Markets Net Total Return USD. W jego skład wchodzi 1387 spółek o łącznej kapitalizacji 5,735 bln USD, notowanych na giełdach rynków wschodzących. Ekspozycję na rynki wschodzące fundusz buduje poprzez zagraniczne ETF-y.
inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych
Fundusz dąży do osiągnięcia wyniku równego stopie zwrotu z bardzo popularnego indeksu MSCI World. W jego skład wchodzi 1513 spółek o łącznej kapitalizacji 45,75 bln USD, notowanych na giełdach rynków rozwiniętych.
Fundusze akcji sektorowych
inPZU Akcje Sektora Informatycznego
Fundusz inwestuje w szeroko rozumiany sektor IT głównie Stanów Zjednoczonych (87%). Jego benchmarkiem jest indeks MSCI World Information Technology Net Total Return USD, który bazuje na 187 spółkach o łącznej kapitalizacji 9,64 bln USD, notowanych na giełdach rynków rozwiniętych. Największy udział w indeksie mają Apple i Microsoft (każdy ok. kilkanastu procent), a jedyną spółką powyżej 5-proc. progu jest jeszcze Nvidia.
inPZU Akcje Sektora Nieruchomości
Kolejny fundusz sektorowy jest narzędziem do inwestowania w REIT-y. Tego typu wehikuły ważą obecnie ok. 80% w indeksie funduszu - MSCI World Real Estate Net Total Return USD. Jest to indeks oparty na akcjach 97 spółek o łącznej kapitalizacji 1,27 bln USD, notowanych na giełdach rynków rozwiniętych. W ujęciu geograficznym za 70% portfela odpowiadają Stany Zjednoczone, 8% przypada na Japonię. Powyżej 5% ważą firmy z Hongkongu i Australii.
inPZU Akcje Sektora Zielonej Energii
Fundusz inwestuje w akcje spółek zielonej energii, głównie amerykańskie (35%), duńskie (22%) i chińskie (16%). Jego benchmarkiem jest MSCI Global Alternative Energy Net Return, oparty na akcjach 87 spółek o łącznej kapitalizacji 217 mld USD, notowanych na giełdach rynków rozwiniętych i wschodzących. Obecnie w portfelu są akcje ok. 35 spółek z branży zielonej energii oraz ETF Invesco Solar Energy.
inPZU Akcje Rynku Złota
Fundusz daje ekspozycję na rynek złota, poprzez inwestowanie w akcje spółek wydobywczych. Dąży do odzwierciedlenia składu i stóp zwrotu indeksu MSCI ACWI Select Gold Miners IMI Net Total Return. W jego skład wchodzą akcje 38 spółek o łącznej kapitalizacji 160 mld USD, notowane na giełdach rynków rozwiniętych (głównie kanadyjskim) i wschodzących. Są to spółki z Kanady (54%), Stanów Zjednoczonych (21%) i Republiki Południowej Afryki (11%).
inPZU Akcje Rynku Surowców
Fundusz dąży do odzwierciedlenia składu i stóp zwrotu z indeksu MSCI World Commodity Producers Net TR USD. Indeks ten opiera się na akcjach 89 spółek o łącznej kapitalizacji 2,76 bln USD, notowanych na giełdach rynków rozwiniętych (głównie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada). Daje ekspozycję przede wszystkim na akcje spółek powiązanych z ropą i gazem, w mniejszym stopniu z innymi metalami czy produktami rolniczymi. W portfelu funduszu znajdują się głównie akcje, w tym największy udział mają ExxonMobil oraz Chevron.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Aby inwestować w fundusze indeksowe inPZU bez prowizji wystarczy założyć bezpłatne konto.