Kondycja funduszu - monitoruj ryzyko swojej inwestycji

27.09.2018
KupFundusz SA KupFundusz SA

Ukryte ryzyko jest jak tykająca bomba w Twoim portfelu. Narzędzie "kondycja funduszu" na bieżąco kontroluje fundusze inwestycyjne, w które zainwestowałeś swój kapitał.

Inwestowanie w nowe fundusze wydaje się być o wiele atrakcyjniejszym zajęciem, niż przeprowadzanie gruntownego przeglądu dotychczasowych inwestycji. Analiza wyników i kondycji funduszy w portfelu jest dość czasochłonna, zwłaszcza w przypadku lokowania środków w kilka produktów jednocześnie.

Klienci KupFundusz.pl mają do dyspozycji narzędzie, które na bieżąco kontroluje fundusze inwestycyjne w portfelu. "Kondycja funduszu" (ang. health check) oszczędza czas inwestora i pozwala trzymać rękę na pulsie.

Jak działa narzędzie "kondycja funduszu"?

  1. Narzędzie "kondycja funduszu" znajduje się w portfelu inwestora, w zakładce "oceny".
  2. Przy każdym funduszu znajdującym się w portfelu wyświetla się informacja o kondycji danego produktu.
  3. Jeżeli kondycja nie budzi zastrzeżeń, wyświetlany jest zielony symbol ✅ oraz komunikat, że kondycja funduszu nie budzi zastrzeżeń.
  4. W przypadku pogorszenia się kondycji funduszu, symbolu zmienia się na żółte ostrzeżenie ⚠️ i pojawia się komunikat "Sprawdź kondycję funduszu". System podpowiada również, jaki jest powód wyświetlenia ostrzeżenia.

Kiedy pojawia się alert "Sprawdź kondycję funduszu"?

Istnieją 3 możliwe przypadki, kiedy przy funduszu pojawia się ostrzeżenie:

  • fundusz został zaklasyfikowany do 15% najsłabszych produktów w swojej grupie, np. akcji polskich małych i średnich spółek;
  • rating Analiz Online dla danego funduszu został obniżony do 2 gwiazdek bądź niżej,
  • zespół analityczny podejmuje decyzję o wyświetleniu alertu, chociaż wyniki funduszu oraz jego rating nie wskazują na taką konieczność. Dzieje się tak, gdy istnieją przesłanki zewnętrzne świadczące o podwyższonym ryzyku inwestycji.

W przypadku pojawienia się komunikatu „Sprawdź kondycję funduszu” inwestor powinien zastanowić się, czy dalsza inwestycja w dany fundusz wciąż jest dla niego korzystna. W szczególności należy zapoznać się z bieżącymi wynikami funduszu, a w miarę możliwości także z przyczynami jej pogorszenia. Można również przyjrzeć się funduszom o podobnym profilu, których kondycja nie budzi zastrzeżeń i rozważyć zmianę inwestycji.

Poznaj inne narzędzia przydatne do analizy funduszy i portfela inwestycyjnego.
Kondycja funduszu inwestycyjnego - narzędzie health check
Źródło: MMD Creative / Shutterstock.com
KupFundusz SA KupFundusz SA

Zostań inwestorem już dziś!

Załóż konto
NASZ BLOG

Więcej ze świata
inwestycji

Chcesz inwestować, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zajrzyj na naszego bloga o inwestowaniu.

Przejdź na naszego bloga

Zostań inwestorem
już dzisiaj!

Pomożemy Ci stworzyć swój pierwszy portfel inwestycyjny i wybrać fundusze odpowiednie do Twoich potrzeb.

Otwórz bezpłatne konto