Witamy na nowej wersji platformy KupFundusz.pl!

Sprawdź, co się zmienia

Horyzont inwestycyjny - co to jest i jakie ma znaczenie?

23.01.2023  (aktualizacja 01.10.2024)
KupFundusz.pl KupFundusz.pl

Horyzont inwestycyjny to czas, przez jaki inwestujesz swoje pieniądze. Jego określenie ma duży wpływ na wynik inwestycji.

Co to jest horyzont inwestycyjny?

Horyzont inwestycyjny to przewidywalny i akceptowany przez inwestora okres, na który może zamrozić swoje pieniądze.

Horyzont inwestycyjny odnosi się do czasu, w jakim inwestor jest skłonny utrzymywać swoją inwestycję. Jest on zazwyczaj proporcjonalny do poziomu ryzyka, które inwestor jest w stanie zaakceptować (np. ryzyka istotnych wahań wartości inwestycji lub ryzyka utraty płynności portfela).

Mimo, że w wielu przypadkach pieniądze mogą być do dyspozycji prawie w każdym momencie, to inwestor sam i w swoim interesie decyduje o tym, żeby ich nie wypłacać. Dlatego tak ważne jest, żeby określić kiedy (w jakim horyzoncie) pieniądze mogą być potrzebne.

Horyzont inwestycyjny dotyczy wszystkich form oszczędzania i inwestowania.

Przykładowo zakładając lokatę półroczną, zamrażamy kapitał na pół roku. Jeśli lokata zostanie zerwana wcześniej, to zazwyczaj tracimy narosłe odsetki. Z kolei, jeżeli wybierzemy lokatę z krótszym terminem, to tracimy możliwość zarobienia tyle, ile można byłoby zyskać oszczędzając na lokacie długoterminowej.

Horyzont inwestycyjny określa wyłącznie ramy inwestycji. Faktyczny czas utrzymywania środków może być:

  • krótszy (np. jeśli po dynamicznej hossie stwierdzimy, że warto już zrealizować zyski);
  • dłuższy (np. jeśli nie chcemy kończyć inwestycji na dnie bessy).

Planując horyzont inwestycyjny, należy brać pod uwagę:

  • cel inwestycyjny,
  • politykę inwestycyjną, za pomocą której jest realizowany,
  • inne czynniki, np. cykliczność koniunktury na danym rynku, która wpływa na możliwość realizacji celu w określonym czasie.

Co oznacza długi, co średni, a co krótki horyzont inwestycyjny?

Horyzont inwestycyjny liczymy zazwyczaj w miesiącach i latach, a nie w dniach.

Nie ma stałej definicji, co to jest krótki, średni i długi horyzont.

W Polsce przyjęło się, że w przypadku inwestycji w fundusze inwestycyjne krótki horyzont wynosi zazwyczaj do 2 lat, średni od 3 do 5 lat, a długi horyzont inwestycyjny to 6 do 10 lat.

Na rynkach zagranicznych powyższe horyzonty są nieco dłuższe. Krótki horyzont inwestycyjny wynosi do 5 lat, średni od 6 do 10 lat, a długi powyżej 10 lat.

Dlatego inwestując w fundusze inwestycyjne warto pomyśleć o wydłużeniu, a nawet podwojeniu horyzontu zalecanego przez krajowe TFI.

Długość horyzontu inwestycyjnego zależy od typu inwestora.

Trader dokonuje transakcji w ramach jednego dnia, spekulant ma nieco dłuższy horyzont: kilkudniowy, tygodniowy, miesięczny, w którym stara się wyczuć górki i dołki na giełdzie i na nich zarobić. Z kolei inwestor buduje długoterminowy portfel.

Jedna osoba może wcielać się w różne role, ale wymagają one nieco różnych predyspozycji psychicznych, umiejętności i czasu.

Cierpliwość to jedna z najważniejszych cech inwestora.

Większość traderów i spekulantów poświęca mnóstwo czasu na tradowanie, a mimo to trudno im regularnie zarabiać.

Inwestor nie musi w ogóle zajmować się portfelem, jeśli będzie inwestował w długiej perspektywie np. 15-letniej. Powinien jednak uzbroić się w cierpliwość, by przetrwać czasy największych spadków.

Wpływ czasu na wyniki inwestycji na przykładzie S&P 500

Wpływ czasu na wyniki inwestycji na przykładzie S&P 500

Powyższy przykład przedstawia średnioroczną stopę zwrotu z indeksu S&P 500 dla różnych okresów inwestycji od 1973 do 2009 roku.

W kolejnych coraz dłuższych okresach zyski są coraz wyższe a straty coraz mniejsze. W horyzoncie ponad 15-letnim straty nie występują w ogóle. Oznacza to, że w ciągu analizowanych 36 lat nie było żadnego 15-letniego okresu, w którym inwestor poniósłby stratę.

Czy można inwestować bez horyzontu inwestycyjnego?

Inwestowanie bez celu i horyzontu zmniejsza szansę na zyski.

Inwestując bez określonego horyzontu inwestycyjnego możemy spodziewać się, że nasze emocje, szczególnie w okresach dynamicznej bessy lub hossy wezmą górę. W efekcie istnieje duża szansa na to, że podejmiemy złe decyzje, zakończymy inwestycję przed czasem lub będziemy tkwić w nietrafionej inwestycji, a przez to wyniki mogą okazać się niesatysfakcjonujące.

Brak horyzontu jest bardziej charakterystyczny dla spekulacji niż inwestowania.

Najlepszą strategią dla inwestorów bez horyzontu inwestycyjnego jest regularne inwestowanie, które pozwala uśrednić cenę nabycia funduszu inwestycyjnego (lub innego instrumentu finansowego). Dzięki regularnym wpłatom stopy zwrotu z inwestycji będą wprawdzie niższe od maksymalnych w danym okresie, ale też wyższe od minimalnych. Dlatego nawet przy zmiennym rynku szybciej wyjdziemy na plus.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Znaczenie horyzontu inwestycyjnego - przykłady

Poniższy wykres przedstawia kroczące roczne stopy zwrotu w różnych horyzontach inwestycyjnych dla inwestycji jednorazowej w fundusz akcji polskich małych i średnich spółek w latach 2003-2022.

Wpływ horyzontu inwestycyjnego na wyniki funduszy akcji polskich małych i średnich spółek

Wpływ horyzontu inwestycyjnego na wyniki funduszy akcji polskich małych i średnich spółek

Poniższy wykres przedstawia kroczące roczne stopy zwrotu w różnych horyzontach inwestycyjnych dla inwestycji jednorazowej w fundusz akcji polskich uniwersalnych spółek w latach 2003-2022.

Wpływ horyzontu inwestycyjnego na wyniki funduszy akcji polskich uniwersalnych

Wpływ horyzontu inwestycyjnego na wyniki funduszy akcji polskich uniwersalnych

Najlepszy moment na inwestycję w przyszłość, to dzisiaj. Nie zwlekaj!

Możesz zacząć inwestować już od 50 zł.

Jak dopasować horyzont do rodzaju inwestycji?

Im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym wyższe zyski, zwłaszcza w przypadku obligacji.

Inwestując w bardziej ryzykowane instrumenty finansowe (np. fundusze akcji), dłuższy horyzont ogranicza ryzyko straty.

Inwestorzy, którzy chcą lokować kapitał w krótkim terminie, powinni wybierać bardziej bezpieczne instrumenty finansowe tj. obligacje. Instrumenty ryzykowne (np. akcje) wymagają dłuższego horyzontu, ale też dają możliwość osiągnięcia wyższych zysków.

Najwięcej ryzykujemy, kiedy wchodzimy w inwestycję podczas hossy, wtedy musimy liczyć się albo ze stratą, albo z inwestycją w bardzo długim horyzoncie. Dlatego lepiej kupować w czasie bessy, czyli podczas spadków na rynkach.

Zmiana horyzontu jest dopuszczalna, ale jego skrócenie (zwłaszcza z powodu przymusu losowego) może drogo kosztować. Lepiej zainwestować mniej, ale założyć, że będzie to inwestowanie długoterminowe.

Zyski i straty a horyzont inwestycyjny

Zyski i straty a horyzont inwestycyjny

Horyzont i strategia. Jak się łączą i przenikają?

Każdy z funduszy inwestycyjnych ma swój zalecany horyzont inwestycyjny. W przypadku funduszy inwestujących w krótkoterminowe obligacje skarbowe jest to kilka miesięcy, a dla funduszy akcyjnych — kilka lat.

Strategia inwestycyjna dotyczy całego portfela zbudowanego z różnych funduszy, dlatego horyzont inwestycyjny portfela to coś innego, niż horyzont zalecany dla poszczególnych funduszy.

Horyzont inwestycyjny powinien być połączony z celem i być dopasowany do naszych planów i potrzeb (np. chcemy uzbierać na studia dla dziecka, to możemy założyć 15 lat).

Zobacz wideo: "Zyski i straty a horyzont inwestycyjny"

 

Horyzont inwestycyjny - co to jest i jakie ma znaczenie?
Źródło: Golden Dayz / Shutterstock.com
KupFundusz.pl KupFundusz.pl

Zostań inwestorem już dziś!

Załóż konto
NASZ BLOG

Więcej ze świata
inwestycji

Chcesz inwestować, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zajrzyj na naszego bloga o inwestowaniu.

Przejdź na naszego bloga

Zostań inwestorem
już dzisiaj!

Pomożemy Ci stworzyć swój pierwszy portfel inwestycyjny i wybrać fundusze odpowiednie do Twoich potrzeb.

Otwórz bezpłatne konto