Witamy na nowej wersji platformy KupFundusz.pl!

Sprawdź, co się zmienia

Wskaźnik SRI – co oznacza i czym różni się od SRRI?

12.03.2018  (aktualizacja 17.07.2024)
KupFundusz.pl KupFundusz.pl

Wskaźnik SRI mierzy poziom ryzyka inwestycyjnego funduszu na skali numerycznej od 1 do 7. Czym się różni się SRI od wskaźnika SRRI?

Fundusze inwestycyjne mają obowiązek publikowania dokumentów opisujących na jednolitych zasadach podstawowe parametry funduszy.

W 2023 roku zostały wprowadzone KID-y (ang. Key Information Document), które zastąpiły publikowane w latach 2013-2022 KIID-y (ang. Key Investor Information Dokument). Jedną ze zmian wprowadzonych w nowym dokumencie było m.in. zastąpienie wskaźnika SRRI, uwzględniającego jedynie zmienność wyceny funduszu, wskaźnikiem SRI.

Oba wskaźniki pozwalają przyporządkować fundusz do danej kategorii ryzyka niezależnie od realizowanej przez niego polityki inwestycyjnej, przez co parametrami porównywalnym w przekroju różnych produktów wspólnego inwestowania.

Co to jest wskaźnik SRRI?

Wskaźnik SRRI (ang. Synthetic Risk and Reward Indicator) to syntetyczny wskaźnik zysku i ryzyka funduszu inwestycyjnego.

Wskaźnik SRRI obrazuje odchylenie standardowe tygodniowych stóp zwrotu funduszu inwestycyjnego w okresie ostatnich 5 lat. Wskaźnik ten pomija pewne specyficzne rodzaje ryzyka – w tym ryzyko kredytowe, związane z inwestowaniem w obligacje przedsiębiorstw.

Poziom ryzyka jest prezentowany w skali numerycznej od 1 do 7, gdzie 1 oznacza najniższy poziom ryzyka, a 7 – najwyższy.

Odchylenie standardowe a wskaźnik SRRI

Ochylenie standardowe we wskaźniku SRII

Fundusze inwestycyjne posiadające wskaźnik SRRI na poziomie 1 mają najniższe ryzyko inwestycyjne (jak i najniższy, potencjalny zysk) – charakteryzują się najniższą zmiennością jednostki uczestnictwa (różnica między maksymalną i minimalną tygodniową stopą zwrotu w okresie ostatnich 5 lat nie przekroczyła 0,49%).

Tak niska zmienność dotyczy głównie funduszy inwestujących w obligacje skarbowe krótkoterminowe. Na drugim biegunie znajdują się fundusze posiadające wskaźnik SRRI o wartości 7, który przypisuje się najbardziej ryzykownym funduszom, w których odchylenie standardowe tygodniowych wyników przekracza 25% (ale z szansą na najwyższą, potencjalną stopę zwrotu).

Ponad 400 funduszy inwestycyjnych bez prowizji!

Na KupFundusz.pl możesz inwestować bez prowizji w ponad 400 krajowych i luksemburskich funduszy inwestycyjnych z 21 TFI!

Co to jest wskaźnik SRI?

Wskaźnik SRI jest miarą, która pozwala zakwalifikować fundusz do określonego profilu ryzyka. Metodologia obliczania SRI jest bardziej kompleksowa niż SRRI.

W porównaniu do SRRI wprowadza wymiar ryzyka kredytowego i ocenia ryzyko rynkowe przy użyciu bardziej złożonej metodologii Cornisha Fishera.

Wskaźnik SRI składa się z dwóch wskaźników:

  • MRM (Market Risk Measure), który jest nadrzędny,
  • CRM (Credit Risk Measure) pełniący funkcję korygującą.

Każdy produkt inwestycyjnemu ma przypisany wskaźnik SRI w skali od 1 do 7. Im wyższa wartość wskaźnika, tym wyższe ryzyko funduszu.

Informację o skali ryzyka wg wskaźnika SRI funduszu są prezentowane w dokumencie z kluczowymi informacjami dla inwestorów (KID).

Czym się różni SRI od SRRI?

Skala zmienności wpływająca na ostateczną wartość wskaźnika SRI jest bardziej liberalna niż w przypadku SRRI. To oznacza, że wiele funduszy inwestycyjnych o wyższej zmienności według skali SRRI ma niższą ocenę ryzyka w skali SRI.

Przykładowo fundusz, który w metodyce SRRI ze zmiennością w skali roku rzędu 12-20% ma wysokie ryzyko (nota 6 w 7-stopniowej skali), już wg SRI ma ryzyko przeciętne (ocena 4). Twórca produktu inwestycyjnego może jednak zdecydować się na zwiększenie wskaźnika SRI, jeżeli uzna, że skompilowany wskaźnik SRI nieodpowiednio odzwierciedla ryzyko inwestycyjne funduszu.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Jak interpretować ocenę ryzyka wg SRI?

Skala ryzyka od 1 do 7 mówi tylko o zmienności funduszu, a nie o jego wyniku.

Przykład

Dwa fundusze zarobiły w ciągu ostatnich 8 lat ponad 20%. W przypadku pierwszego z nich jednostka powoli zyskiwała na wartości, a wahania w skali tygodnia nie przekraczały 0,49% - stąd wskaźnik wynosi „1”.

Jednostka drugiego funduszu zachowywała się w tym czasie bardzo zmiennie. Okresy, w których w krótkim czasie można było zyskać kilkadziesiąt procent (np. ponad 25% w skali tygodnia) przeplatały się z okresami, kiedy tyle samo można było stracić (stąd ocena "7").

Porównanie zmienności funduszy z najniższym (1) i najwyższym (7) poziomem ryzyka (SRI)

Porównanie zmienności funduszy z najniższym (1) i najwyższym (7) poziomem ryzyka (SRI) SRI

Informacja o wskaźniku ryzyka SRI dla poszczególnych funduszy znajduje się zarówno w katalogu funduszy, jak i na profilu każdego funduszu na KupFundusz.pl.
KupFundusz.pl pomaga kontrolować ryzyko inwestycyjne m.in. dzięki innowacyjnemu algorytmowi rynków docelowych, który dostępny jest dla zalogowanych użytkowników platformy.
Wskaźnik SRI – co oznacza i czym różni się od SRRI?
Źródło: Roman Samborskyi / Shutterstock.com
KupFundusz.pl KupFundusz.pl

Zostań inwestorem już dziś!

Załóż konto
NASZ BLOG

Więcej ze świata
inwestycji

Chcesz inwestować, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zajrzyj na naszego bloga o inwestowaniu.

Przejdź na naszego bloga

Zostań inwestorem
już dzisiaj!

Pomożemy Ci stworzyć swój pierwszy portfel inwestycyjny i wybrać fundusze odpowiednie do Twoich potrzeb.

Otwórz bezpłatne konto