- W tym artykule:
- Portfel funduszy na start" - co to jest?
- Dla kogo jest "Portfel funduszy na start"?
- O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem inwestowania
- Jak działa "Portfel funduszy na start"?
- "Portfel na start" a lokata bankowa - porównanie
- Fundusze w "Portfelu na start"
- Wyniki "Portfela funduszy na start"
- Ryzyko w "Portfelu na start"
"Portfel funduszy na start" - co to jest?
Portfel jest złożony z najmniej ryzykownych, dostępnych na KupFundusz.pl funduszy obligacji. Dzięki temu poziom ryzyka, jakie wiąże się z inwestowaniem w fundusze inwestycyjne, jest niski i mogą go zaakceptować nawet konserwatywni inwestorzy.
Warto wiedzieć, że oczekiwania inwestorów są bardzo różne i nie zawsze najbardziej bezpieczne fundusze inwestycyjne, z których jest zbudowany Portfel mogą odpowiadać ich potrzebom. Dlatego to rozwiązanie przeznaczone jest dla inwestorów o najniższym profilu ryzyka, szukających najmniej ryzykownych inwestycji i przez to może być nieodpowiednie dla osób będących w stanie zaakceptować wyższe ryzyko i oczekujących wyższych zysków.
Na KupFundusz.pl można określić poziom akceptowanego ryzyka i poznać rekomendowaną strategię inwestycyjną adekwatną do swojego profilu inwestora.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Dla kogo jest "Portfel funduszy na start"?
To propozycja przeznaczona dla początkujących inwestorów oraz dla osób, które unikają ryzyka inwestycyjnego, albo nie mają doświadczenia w inwestowaniu w inne niż lokata i obligacje, produkty finansowe oraz:
- są zainteresowani inwestycjami, z których zyski mogą przekroczyć oprocentowanie lokat bankowych, jednocześnie akceptując fakt, że w przypadku niesprzyjających warunków rynkowych, zysk z inwestycji może być niższy niż na lokacie lub mogą nawet ponieść stratę;
- nie będą wypłacać zainwestowanych środków pieniężnych przez co najmniej 12 miesięcy;
- posiadają zabezpieczenie finansowe (poduszkę finansową), a na inwestycję planują przeznaczyć tylko część zgromadzonych środków.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem inwestowania
Portfel nie uwzględnia żadnej ochrony przed przyszłymi wynikami na rynku, więc możesz odnotować stratę na swojej inwestycji. Ta niepewność co do przyszłych wyników to jest właśnie ryzyko inwestycyjne.
Inwestując zawsze musimy się liczyć z ryzykiem i je zaakceptować. Jeśli się na to nie godzimy, inwestowanie w fundusze nie jest dla nas.
O ile lokaty mają z góry określony okres trwania, który rzadko przekracza 6 miesięcy, o tyle Portfel wymaga, by nasza inwestycja trwała przynajmniej 12 miesięcy.
Oczywiście nie oznacza to, że pieniądze są zamrożone i nie można z nich skorzystać. Wręcz przeciwnie, możesz wypłacić środki przed upływem zalecanego okresu inwestycji, nie tracąc przy tym wypracowanych do tego czasu zysków. Jednakże wypłata środków przed zalecanym okresem inwestycji może być niekorzystna dla stopy zwrotu z inwestycji oraz może zwiększyć ryzyko związane z inwestycją, a tym samym wiązać się z możliwością utraty zainwestowanego kapitału.
Zanim nauczysz się i oswoisz z inwestowaniem w fundusze, zbuduj Portfel jedynie z niewielkiej części wolnych środków, tak aby mieć swobodę finansową i nie ryzykować, że będzie trzeba wycofać oszczędności wcześniej niż za 12 miesięcy.
To nie są jedyne fundusze, w które możesz inwestować. Wśród polskich funduszy są też inne, z których bez trudu możesz zbudować portfel inwestycyjny o stosunkowo niskim ryzyku i który w horyzoncie jednego roku ma szansę osiągać wyniki lepsze, niż oprocentowanie lokat bankowych.
Zastanawiasz się co zrobić z pieniędzmi w związku z inflacją? Chcesz rozpocząć inwestowanie, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Wybierz “Portfel Funduszy na Start”!Załóż swój pierwszy portfel inwestycyjny
Jak działa "Portfel funduszy na start"?
- Jest zbudowany z niewielkiej liczby funduszy inwestycyjnych – by łatwiej było go zrozumieć i kontrolować.
- Łatwo określić na czym zarabiają fundusze w Portfelu, jakie zyski mogą generować i jakie jest ryzyko wystąpienia strat w trakcie inwestycji.
- Fundusze inwestycyjne działają w formule FIO (fundusz inwestycyjny otwarty), co oznacza, że są łatwe do kupienia i sprzedania.
- Nie ma prowizji za kupno, sprzedaż lub zamianę funduszu (KupFundusz.pl nie pobiera tych opłat). Jedyne opłaty, jakie ponosi inwestor to te, które pobiera fundusz inwestycyjny i które są już uwzględnione w wartości jego jednostki uczestnictwa.
"Portfel na start" a lokata bankowa - porównanie
Zalety Portfela 👍
- zyski z Portfela mogą być wyższe niż z lokaty bankowej – szczególnie w dłuższym terminie;
- korzyści podatkowe – po zakończeniu każdej lokaty trzeba zapłacić podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) – w Portfelu tak długo, jak nie sprzedasz funduszu nie zapłacisz podatku – może to trwać nawet kilkadziesiąt lat;
- jeżeli Twoje cele inwestycyjne ulegną zmianie, masz możliwość zmiany strategii poprzez wymianę funduszy w Portfelu;
- uczysz się inwestowania i poznajesz mechanizmy działania funduszy – dzięki temu możesz w przyszłości świadomie korzystać z bardziej ryzykownych strategii.
Wady Portfela 👎
- nie jest znany dokładny wynik inwestycji;
- wartość Portfela zmienia się w sposób nieregularny – lepsze okresy są przeplatane gorszymi;
- należy liczyć się z występowaniem przejściowych spadków wartości Portfela;
- horyzont inwestycyjny to przynajmniej 1 rok.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
Fundusze w "Portfelu na start"
Jak wybraliśmy fundusze do Portfela?
Najważniejszą zaletą "Portfela funduszy na start" jest jego niskie ryzyko, dlatego jest zbudowany z funduszy o niskiej wrażliwości na zmiany rynkowe (zmiany stóp procentowych) oraz o niskim ryzyku kredytowym (co oznacza, że inwestują głównie w obligacje Skarbu Państwa i innych renomowanych podmiotów).
Ten warunek najlepiej spełniają dwie grupy funduszy:
- fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych,
- fundusze papierów dłużnych polskich samorządowych.
Ranking funduszy do "Portfela na start"
Ranking nie uwzględnia funduszy działających krócej niż 1 rok. Wybrane do portfela fundusze miały najniższe ryzyko mierzone maksymalnym obsunięciem kapitału w najgorszym dla rynku obligacji okresie, czyli w latach 2021-2022.
Charakterystyka funduszy w Portfelu
- Pekao Obligacji Samorządowych inwestuje w obligacje samorządowe, obligacje skarbowe oraz listy zastawne emitowane przez banki hipoteczne. Niemal całość portfela funduszu jest ulokowana w instrumentach, których oprocentowanie zmienia się w zależności od wysokości stawki WIBOR. Dzięki temu zmienność jednostki funduszu jest bardzo niska i mało wrażliwa na zmieniające się stopy procentowe NBP. Poza zmiennym oprocentowaniem obligacji, na niższą zmienność funduszu wpływa także to, że większość portfela funduszu stanowią nienotowane na giełdzie obligacje samorządowe oraz listy zastawne.
- inPZU Inwestycji Ostrożnych niemal całość portfela inwestuje w obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu. W związku z tym jego zmienność i wyniki zależą od wysokości kuponu odsetkowego tych obligacji oraz kształtowania się ich cen na giełdzie. Dominującą grupą obligacji w portfelu są tzw. WZ-ki, czyli obligacje o zmiennym oprocentowaniu, których kupon zmienia się co 6 miesięcy, a jego wysokość równa się stawce WIBOR 6M. Jest to jeden z najtańszych funduszy na rynku.
- Goldman Sachs Konserwatywny należy do najtańszych funduszy na rynku. Inwestuje przede wszystkim w obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu, ale w swoim portfelu posiada również obligacje o stałym oprocentowaniu, zarówno skarbowe, jak i korporacyjne. Z wymienionej trójki funduszy jest on najaktywniej zarządzany. Zarządzający poszukuje dochodów kapitałowych również w segmencie obligacji korporacyjnych i obligacji o stałym oprocentowaniu. Z tego też powodu jego wyniki mogą być bardziej zmienne od pozostałych funduszy w portfelu.
Struktura Portfela
Wyniki "Portfela funduszy na start"
W co inwestują fundusze w Portfelu?
Cechą wspólną wszystkich funduszy w Portfelu jest to, że większość aktywów inwestują w obligacje Skarbu Państwa o zmiennym oprocentowaniu (głównie w obligacje typu WZ).
Oznacza to, że ich wyniki zależą od giełdowych zmian cen tych obligacji oraz od wysokości stawki WIBOR, na podstawie której ustalane jest ich oprocentowanie.
W krótkich okresach notowania cen obligacji mogą się istotnie zmieniać (dlatego Portfel może przynosić w pewnych okresach większe, a w innych mniejsze zyski, a nawet odnotować stratę).
Jednak w dłuższym okresie wpływ zmian cen obligacji na zyski Portfela maleje, a o jego zyskowności decyduje oprocentowanie (wysokość kuponu odsetkowego) tych obligacji.
Fundusze z "Portfela na start" inwestują również w obligacje samorządowe oraz listy zastawne emitowane przez banki hipoteczne, których oprocentowanie, podobnie jak obligacji typu WZ, jest również zmienne i oparte na stawce WIBOR.
Wyniki funduszy w Portfelu w latach 2020-2024
Miesięczne stopy zwrotu Portfela w latach 2020-2024
Wyniki funduszy i Portfela na tle oprocentowania 3-mies. lokat bankowych
Ile mogą zarobić obligacje w funduszach z "Portfela na start"?
Rentowność obligacji, w które inwestują fundusze z Portfela (wg danych z 31 października 2024 roku):
- stawka WIBOR 3M i 6M: 5,85% - 5,84%
- rentowności obligacji o stałym oprocentowaniu: 4,67% - 5,93%
- dodatkowa marża ponad WIBOR w oprocentowaniu obligacji samorządowych: 1% - 3%
- dodatkowa marża ponad WIBOR w oprocentowaniu listów zastawnych: 1%
- rentowność obligacji korporacyjnych: 1% - 4% ponad rentowność obligacji skarbowych
Możesz zacząć inwestować już od 50 zł.Najlepszy moment na inwestycję w przyszłość, to dzisiaj. Nie zwlekaj!
Ryzyko w "Portfelu na start"
Wszystkie składniki Portfela mają niską klasę ryzyka mierzoną wskaźnikiem SRI.
Oznacza to, że potencjalne straty wskutek przyszłych wyników tych funduszy oceniane są jako małe, a złe warunki rynkowe najprawdopodobniej nie wpłyną na zdolność tych funduszy do wypłacenia pieniędzy inwestorom. Ryzyko te określone jest dla inwestycji z co najmniej 12-miesięcznym horyzontem inwestycyjnym. W krótszym czasie, ryzyko to może być wyższe.
Pamiętaj, że wszystkie fundusze nie uwzględniają żadnej ochrony przed przyszłymi wynikami na rynku, ani nie gwarantują uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, więc inwestując w nie możesz stracić.
Inne ryzyka, związane z inwestowaniem w fundusze
- Ryzyko płynności – dotyczy sytuacji, gdy fundusz nie jest w stanie w odpowiednio krótkim czasie, przy ograniczonych kosztach dokonać ograniczenia lub zamknięcia pozycji, na skutek czego zagrożona może być zdolność funduszu do zbywania i odkupywania jednostek uczestnictwa.
- Ryzyko kredytowe – wiąże się z możliwością niewywiązania się ze zobowiązań wobec funduszu przez emitentów instrumentów finansowych posiadanych przez fundusz, kontrahentów funduszu i inne podmioty posiadające zobowiązania wobec funduszu.
- Ryzyko inflacji – ma wpływ na ceny instrumentów finansowych i dotyczy wszystkich klas aktywów, w które inwestuje fundusz. Ceny różnych aktywów nie są w tym samym stopniu powiązane z inflacją i nie zapewniają ochrony przed inflacją w podobnej skali.
- Ryzyko cyberbezpieczeństwa – jest związane z awariami lub naruszeniami systemów informatycznych funduszu i innych uczestników procesu inwestycyjnego.
- Ryzyko operacyjne – oznacza możliwość poniesienia strat w wyniku nieadekwatnych lub zawodnych procesów wewnętrznych, błędów ludzkich, błędów systemów, a także w wyniku zdarzeń zewnętrznych.
- Ryzyko braku zapewnienia odpowiedniej rentowności – występuje, gdy sytuacja na rynkach finansowych utrudnia lub uniemożliwia zrealizowanie przez fundusz wyników adekwatnych do jego polityki inwestycyjnej.
- Ryzyko rozliczenia – występuje w przypadku rozliczania realizowanych przez fundusz transakcji zakupu lub sprzedaży instrumentów finansowych, które nie są gwarantowane przez izby rozliczeniowe.
- Ryzyko walutowe – ryzyko kursu walutowego określa się jako ryzyko zmiany wartości jednostki funduszu spowodowane zmianą kursu waluty polskiej w stosunku do walut obcych. Występuje głównie w funduszach, które inwestują aktywa w papiery wartościowe, których wartość wyrażona jest w walutach obcych.
- Ryzyko związane z inwestycjami w instrumenty finansowe pochodne – w szczególności ryzyko zmiany wartości instrumentu w wyniku zmiany tzw. aktywów bazowych (cen instrumentów finansowych, poziomu stóp procentowych indeksów giełdowych bądź kursów walutowych).
Nota prawna
Niniejszy materiał poza edukacyjnym ma również charakter handlowy.
KupFundusz SA otrzymuje od wszystkich towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) dostępnych na platformie (również tych, które wchodzą w skład "Portfela funduszy na start") wynagrodzenie, które związane jest ze świadczeniem czynności, mających na celu poprawę jakości usług dystrybucyjnych na rzecz klientów lub potencjalnych klientów. Otrzymywane świadczenia przeznaczane są na pokrycie kosztów tworzenia oraz funkcjonowania platformy KupFundusz.pl.
Wysokość wynagrodzenia została uzgodniona w warunkach umów dystrybucyjnych zawartych między KupFundusz SA a towarzystwami funduszy inwestycyjnych, których fundusze inwestycyjne otwarte oferowane są za pośrednictwem platformy. Wysokość otrzymanego wynagrodzenia w żaden sposób nie wpływa na poniesione przez klienta opłaty i koszty bieżące pobierane przez fundusze inwestycyjne, jak też na wartość inwestycji.
Fakt, że niniejszy materiał ma także charakter handlowy oznacza również, że niniejsza publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i że nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych.