|ABC Inwestowania | Szacowany czas czytania artykułu: 6 minut
Inwestowanie i emocje to rzadko jest dobre zestawienie. Szczególnie w niepewnych czasach dobrze jest mieć wcześniej opracowaną strategię. Jedną z lepszych może być inwestowanie regularne.
Inwestorzy bardzo często zastanawiają się, czy dany moment jest właściwy, aby rozpocząć inwestycję. Najczęściej obawiają się, że rozpoczną jąna tzw. „górce”, co będzie niekorzystne dla ich przyszłych zysków. Odpowiedzią na ten problem może być regularne inwestowanie.
Regularne inwestowanie polega na odkładaniu ustalonej kwoty w regularnych odstępach czasu (np. co miesiąc), bądź na podzieleniu docelowej kwoty, którą chcemy odłożyć, na szereg mniejszych kwot i regularne wpłaty. Regularne inwestowanie znane jest również jako uśrednianie kosztów (Cost averaging, CA). Inwestując regularnie stałą kwotę, nabywamy więcej danego instrumentu finansowego (np. akcji), gdy jest tani, i mniej - gdy jest drogi, czyli ceny są wysokie. Tym samym obniżamy średnią cenę zakupu.
W regularnym oszczędzaniu chodzi o stopniowe budowanie kapitału niezależne od warunków rynkowych, tak by złagodzić skutki wysokiej zmienności na rynkach. Regularne inwestowanie może być dobrą strategią dla mniej doświadczonych inwestorów, którzy obawiają się poniesienia straty i mają długi horyzont inwestycyjny.
➡️➡️➡️ Przeczytaj także: Zyski i straty a horyzont inwestycyjny
Może to być świetny sposób na rozpoczęcie przygody z funduszami inwestycyjnymi.
Dlaczego systematyczne wpłaty to strategia, którą warto rozważyć? Oto kilka argumentów:
Korzyści płynące z procentu składanego – ta zaleta systematycznego oszczędzania jest tym większa, im dłuższy nasz horyzont inwestycyjny. Dzięki regularnym wpłatom nasze pieniądze pracują dłużej, a zyski rosną coraz szybciej, ponieważ podstawa do ich naliczenia jest coraz większa. Dzieje się tak, ponieważ zakładając nabywanie danego instrumentu finansowego (np. jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych) w określonym momencie, nie odkładamy decyzji inwestycyjnej w czasie.
Stała obecność na rynku – za zwyżki na rynku najczęściej odpowiada kilka – kilkanaście sesji w roku. Biorąc pod uwagę, że w tym okresie najczęściej jest ich 250, bardzo trudno byłoby trafić na idealny moment rozpoczęcia inwestycji. Czekanie na „dołek” może nas pozbawić szansy na realizację dużej części rocznych zysków.
Ograniczenie ryzyka wejścia na rynek w nieodpowiednim momencie – kiedy regularnie inwestujemy mniejsze kwoty, ryzyko rozpoczęcia inwestycji „na górce” jest rozłożone w czasie, a cena nabycia jednostek jest uśredniana. Za daną kwotę będziemy mogli kupić raz więcej, a raz mniej jednostek, w zależności od panujących warunków rynkowych. Przy wpłatach regularnych podczas spadków strata nie jest liczona od całej kwoty wpłaconej jednorazowo, tylko od jej mniejszych części wpłacanych systematycznie.
Ostudzenie emocji podczas inwestowania — regularne inwestowanie staje się nawykiem, dzięki czemu zaczynamy podchodzić do niego bez większych emocji — łatwiej nam utrzymać zdrowy rozsądek. Uchronimy się tym samym przed podejmowaniem decyzji inwestycyjnych pod ich wpływem.
Systematyczne inwestowanie może wymiernie zmniejszyć wpływ zmienności rynku na zwroty z inwestycji.
Inwestycja jednorazowa polega na zainwestowaniu całej kwoty w konkretny instrument bądź portfel inwestycyjny. Na rynku rosnącym to ona przyniesie wyższy zysk od inwestycji regularnej. Inwestycja jednorazowa może być więc dobrym pomysłem dla osób posiadających większą kwotę oszczędności i które widzą konkretną okazję rynkową (np. podczas bessy, czy po dużych spadkach). Taka inwestycja wiąże się jednak z podwyższonym ryzykiem. Przy inwestycji większej kwoty, krótkoterminowa strata może być emocjonalnym wyzwaniem.
Inwestując regularnie na rosnącym rynku, ograniczamy więc dodatkowe zyski, gdybyśmy całość zainwestowali na tzw. "dołku", kupując jednostki po najniższej cenie. Przy regularnych wpłatach nabywamy jednostki po coraz wyższych cenach, zwiększając średnią cenę zakupu. Najważniejsze jednak, że i tak osiągamy zysk i wciąż ograniczamy ryzyko straty.
Wzloty i upadki to część inwestowania i nigdy nie można założyć z całą pewnością, kiedy rynki przestaną rosnąć. W przypadku regularnych inwestycji nie musimy martwić się zmiennością rynku i wpływem na inwestycje. Szczególnie dotyczy to inwestycji w fundusze akcji, gdzie wyceny jednostek mogą podlegać znacznym zmianom. W przypadku funduszy dłużnych są one na ogół bardziej stabilne, a co za tym idzie, korzyści z systematycznego nabywania jednostek są nieco mniejsze.
Do regularnego oszczędzania świetnie nadają się fundusze inwestycyjne. Ich zaletą jest to, że nie ma konieczności posiadania dużych środków finansowych „na start”. Często do inwestycji wystarczy 100 zł. Dzięki temu możemy zgromadzić kapitał w długim terminie poprzez regularne, nawet niewielkie wpłaty pieniędzy.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Zyski osiągnięte z inwestycji w fundusze inwestycyjne podlegają obciążeniu podatkiem od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki).
Nowe aktywności często kojarzą nam się z czymś trudnym i niejednokrotnie te obawy powstrzymują nas przed podjęciem działania. Zdarza się tak również w przypadku inwestowania. Nie trzeba jednak posiadać specjalistycznej wiedzy i zasobnego portfela, żeby móc zadbać o swoje finanse i szybciej realizować swoje cele. Istotne jest jednak to, aby dopasować je do możliwości i wyrobić sobie pewien nawyk odkładania ustalonej części naszego dochodu każdego miesiąca. Systematyczność to klucz, który nam w tym pomoże.
Regularne comiesięczne wpłaty, niezależnie od ich wielkości, będą z czasem narastać. W idealnej sytuacji odkładana kwota powinna stanowić stałą część dochodów, czyli wraz z ich wzrostem, także wpłaty powinny rosnąć.
Dużym naszym sprzymierzeńcem jest dyscyplina oraz czas. Im wcześniej zaczniemy odkładać oszczędności na dany cel, tym mniej wysiłku będzie nas to kosztowało. Po pierwsze będziemy mogli odkładać mniejsze kwoty, a po drugie - im dłużej nasze środki będą pracowały (np. przy pomocy funduszy inwestycyjnych), tym więcej czasu będą miały na wzrost wartości. W długich okresach rynki rosną, więc im dłużej jesteśmy na nich obecni, tym mamy większą szansę na dodatni wynik.
Regularnie inwestując, łatwiej przetrwać krótkoterminową zmienność rynków inwestycyjnych i uniknąć pułapek związanych z próbą łapania tzw. dołków.
Wśród produktów świetnie nadających się do regularnego inwestowania możemy wymienić IKE i IKZE - ich główną zaletą jest to, że dają możliwość zwolnienia naszej inwestycji z podatku od zysków kapitałowych.
Warto zatem otworzyć się na nowe możliwości, a jeśli chcielibyśmy zacząć regularnie inwestować w fundusze inwestycyjne, to zachęcamy do założenia bezpłatnego konta na platformie KupFundusz.pl.
Znajdziemy tu szereg narzędzi, które pomogą nam nie tylko regularnie odkładać kapitał, ale także np. zbudować pierwszy portfel inwestycyjny czy monitorować obrany cel.
🩺Sprawdź swój profil inwestycyjny - Kreatora portfela
Dla osób początkujących szczególnie przydatna może okazać się również Strefa treningowa, dzięki której mogą uczyć się inwestowania przy wykorzystaniu wirtualnych środkach.
Przygotowaliśmy też proste narzędzie, które pozwala porównać aktualną wartość jednostki wybranego funduszu do jej średniej ceny z zadanym okresie – Sprawdź moment zakupu (opcja dostępna po zalogowaniu).
Przy regularnym inwestowaniu dobrym pomysłem jest korzystanie ze zlecenia stałego. Klienci KupFundusz.pl też mają taką możliwość. Jeśli posiadają już jednostki uczestnictwa danego funduszu inwestycyjnego (do którego zamierzają systematycznie wpłacać środki), to „podpowiadamy” prawidłowy tytuł przelewu. Wystarczy ustawić stałe zlecenie w banku, dzięki czemu, przy każdym kolejnym nabyciu jednostek nie trzeba składać zlecenia na platformie.
Sesja wygaśnie za:
Rozpocznij dyskusję
Komentarze (0)